TOKMAKLI’DA OTOMOBİLLER ÇARPIŞTI: 5 YARALI

TOKMAKLI’DA OTOMOBİLLER ÇARPIŞTI: 5 YARALI

VALİ DR. ERDİNÇ YILMAZ, ÖĞRENCİLERLE BİR ARAYA GELDİ

VALİ DR. ERDİNÇ YILMAZ, ÖĞRENCİLERLE BİR ARAYA GELDİ

TRAFO VE OT YANGINI SÖNDÜRÜLDÜ

TRAFO VE OT YANGINI SÖNDÜRÜLDÜ

KADİRLİ HEM’DE YIL SONU SERGİSİ AÇILACAK

KADİRLİ HEM’DE YIL SONU SERGİSİ AÇILACAK

ELEKTRİK AKIMINA KAPILAN “ÇOCUK” AĞIR YARALANDI

ELEKTRİK AKIMINA KAPILAN “ÇOCUK” AĞIR YARALANDI

OSMANİYE’DE MEME KANSERİ FARKINDALIK ETKİNLİKLERİ
    • 1 Kasım 2019 - 06:58:17

Osmaniye’de Meme Kanseri Farkındalık Ayı etkinlikleri kapsamında, Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin katılımlarıyla, okul bahçesinde kanserin simgesi olan pembe kurdele ve ilin kodu olan 80 logosu oluşturuldu. Programa, İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Öznavruz, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Mehmet Bahar, Sağlık Müdürlüğü İdarecileri ve Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri katıldı.
İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Öznavruz, meme kanserinin ülkede kadınlarda en sık görülen kanser olduğunu belirterek, “Erken evrede tespit edilmesi mümkün olan bu kanser ile mücadelede, toplumun bilgilendirilip, bilinçlendirilmesi önemlidir. Bu amaçla 2004 yılından beri “Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri” yurt genelinde düzenlenmektedir.” dedi.
Dr. Öznavruz, sağlık personeli ile halka yönelik eğitim programları, konferans, yürüyüş, stant çalışmaları, görsel ve yazılı materyallerle tanıtım ve diğer etkinlikler düzenleyerek halkın meme kanseri nedenleri, belirtileri, tarama, korunma ve erken tanı konularında bilgilendirilmesi, taramalara yönlendirilmesi ve farkındalıklarının artırılmasını hedeflemekte olduğunu ifade etti.
Meme kanserinin ileri dönemlere gelene kadar belirti vermeyebileceğini ifade eden Öznavruz şöyle devam etti: “Meme kanserine erken dönemde tanı konması, tedavinin başarıya ulaşma ve hayatta kalma şansını arttırmaktadır. Erken teşhiste en önemli faktör, kişinin bu konuda bilinçlenmesidir. Erken tanı için; 20-40 yaş arası; ayda bir kendi kendine meme muayenesi yapılmalı ve Meme de şüpheli bir durum tespit edildiğinde vakit geçirmeden doktora başvurulmalıdır. Ayrıca iki yılda bir doktora meme muayenesi için gidilmelidir.
40-69 yaş arasında ise; Ayda bir kendi kendine meme muayenesi yapılmalı, yılda bir doktora meme muayenesi için gidilmeli ve iki yılda bir mamografi çektirilmelidir. İlimizde ücretsiz hizmet veren Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezinde (KETEM) mamografi çekilmekte; ayrıca kendi kendine meme muayenesi eğitimleri ve broşürleri de ücretsiz olarak verilmektedir.
Unutmayalım! Erken Teşhis Hayat Kurtarır”

  • UYARI
  • Sistem 2 Farklı Yöntemle IP Numaranızı Kayıt Altına Almaktadır. Yasal Durumlarda Bu Kayıtlar Yetkili Mercilere Tarafımızdan Verilecektir. Lütfen Yorumlarınızı Buna Dikkat Ederek Yazınız.
  • Yorumla

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz