BURSLULUK SINAVINA KADİRLİLİ ÖĞRENCİLER DAMGA VURDU

BURSLULUK SINAVINA KADİRLİLİ ÖĞRENCİLER DAMGA VURDU

EMNİYETTEN OKULLARA “NARKOREHBER” TOPLANTISI

EMNİYETTEN OKULLARA “NARKOREHBER” TOPLANTISI

KAYMAKAM TAŞKIRAN HALK EĞİTİMİ MERKEZİ’Nİ ZİYARET ETTİ

KAYMAKAM TAŞKIRAN HALK EĞİTİMİ MERKEZİ’Nİ ZİYARET ETTİ

VALİ YILMAZ, KIZYUSUFLU KÖYÜ’NDE  VATANDAŞLARIN TALEPLERİNİ DİNLEDİ

VALİ YILMAZ, KIZYUSUFLU KÖYÜ’NDE VATANDAŞLARIN TALEPLERİNİ DİNLEDİ

OSMANİYE BATI (SAKIZGEDİĞİ) KAVŞAĞI AÇILIŞ TÖRENİ ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI ABDULKADİR URALOĞLU’NUN KATILIMIYLA YAPILDI

OSMANİYE BATI (SAKIZGEDİĞİ) KAVŞAĞI AÇILIŞ TÖRENİ ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI ABDULKADİR URALOĞLU’NUN KATILIMIYLA YAPILDI

KİTAPLAR NESİLLERİ OKUSUN
    • 15 Nisan 2019 - 07:31:52

Renk cümbüşü, karnaval coşkusu, pembe diziler, ütopik sevmeler, resmi kesik çerçeveler… Tüm bunlar zaman yolculuğunda son durak dolabında bulunan kavramlar. Sırat köprüsüne kafa tutan, vuslatı gökyüzü olan, gönülleri arafta kalan, yağışları kışa çalan bir neslin öyküsü bu. Şöyle bir yolculuk yapalım sonsuz sonsuzluğa. Hatırlayalım kaybolanları, zaman tortularını, seçilen ya da sevilen kaçışları, verilen kararları…

Kalemin kara, yazıların kalın punto, akılların topraksı, zehrin şurup diye içildiği vakitlerden geldik. Annelerin yürekli, babaların koruyucu, ailelerin tutkulu, vuslatların berrak ve Rabbin daha bir kalkan olduğu zamanlardan geçtik. Mutluluğun penceresinin boğaz, altının boyunda gösteriş, ellerin birbirini sıkıca, kurtuluşun dualarda arandığını maneviyattan geldik. Bir şehrin en güvenilir yerinin hastane, hapishane, afhane, kalphane olduğu yerlerden geçtik. Biz buna X nesli dedik.

Terziyi seven, aynalara düşkün, silginin dost, kara tahtanın ve tebeşirin şiire kucak açtığı vakitlere denk geldik. Gömleklerin bir beden büyük, ayakkabıların kösele, duvarların dikenli telli, televizyonların renkli, çiftçilerin yalnızlıktan usanıp ruhi doyum için şehirlere göç ettiği yerlere geldik. Kadının baş tacı, kıyafetlerin ipekten, ilaçların deva, dirilmelerin birlikte, geri dönmelerin sevgiyle yapıldığı vakitlerden geçtik.

Düğümlerin akılla çözüldüğü, annelere sultan denildiği, aşkların gülüm gülüm olduğu, sevgilerin dağları aştığı, yoldaşların, davadaşların, gönüldaşların haykırdığı meydanlardan geldik. Sabahların umut türküsünü çaldığı, ıhlamurların çiçek açtığı, dağların çivilenip yarıldığı, bekleyenin meys beklenen feyz aldığı, takvimlerin yavaş yavaş para, saatlerin değerli, zekanın altın, insanların hammadde olduğu anlardan geçtik. Biz buna Y nesli dedik.

Gemilerin simülasyon, notaların muhalif, yağmurların arsız, bedenlerin yansız, akılların vicdansız olduğu zamana geldik. Betonların derttaş, maneviyatın kumbara, robotların putlaştırıldığı vakitlere geldik. Bir yaşa girerken eskiyi özlem duyulan, ağlarken cinsiyet ayrımının yapıldığı, severken namert olunduğu, gözlerin sahtece, dillerin yalandan, ellerin kanla yol aldığı vakitlere geldik. Ve biz buna Z Nesli dedik.

Şimdi; Bütün bir yaşamı heybelerimize dolduralım. Ben; otomobillerinin bağırdığı, tren buharlarının gökyüzüne daldığı, köy enstitülerinden alimlerin çoğaldığı, çocukların çelik-çomak oynadığı, gençlerin incileri sevdiğine verdiği, yaşlıların ellerinden tutup karşıya geçirildiği vakitleri özledim.

Ama olsun her nefese on bin şükür. Gece erirken, gündüz gelirken minberler ezan, nesiller vicdan, sorular bizi, cevaplar insanlığı okusun.

Kitaplar bizi, kitaplar nesilleri okusun… – MUSTAFA KEMAL EVREN ÇİĞİL

  • UYARI
  • Sistem 2 Farklı Yöntemle IP Numaranızı Kayıt Altına Almaktadır. Yasal Durumlarda Bu Kayıtlar Yetkili Mercilere Tarafımızdan Verilecektir. Lütfen Yorumlarınızı Buna Dikkat Ederek Yazınız.
  • Yorumla

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz