TOKMAKLI’DA OTOMOBİLLER ÇARPIŞTI: 5 YARALI

TOKMAKLI’DA OTOMOBİLLER ÇARPIŞTI: 5 YARALI

VALİ DR. ERDİNÇ YILMAZ, ÖĞRENCİLERLE BİR ARAYA GELDİ

VALİ DR. ERDİNÇ YILMAZ, ÖĞRENCİLERLE BİR ARAYA GELDİ

TRAFO VE OT YANGINI SÖNDÜRÜLDÜ

TRAFO VE OT YANGINI SÖNDÜRÜLDÜ

KADİRLİ HEM’DE YIL SONU SERGİSİ AÇILACAK

KADİRLİ HEM’DE YIL SONU SERGİSİ AÇILACAK

ELEKTRİK AKIMINA KAPILAN “ÇOCUK” AĞIR YARALANDI

ELEKTRİK AKIMINA KAPILAN “ÇOCUK” AĞIR YARALANDI

Bircan, bir canın yaşamasına vesile oldu
    • 9 Ağustos 2019 - 07:24:32

Osmaniye’de beyin ölümü gerçekleşen bir kişiden alınan Karaciğer Malatya Üniversitesi Tıp Fakültesinde karaciğer nakli bekleyen başka bir hastaya nakledilerek, yeni bir yaşama başlamasına vesile olundu.
Konu ile ilgili olarak Osmaniye Devlet Hastanesi’nden yapılan yazılı açıklamada şu görüşlere yer verildi:
“Bir insanın organlarının bir kısmının veya tamamının, henüz sağlıklı iken, beyin ölümünün ardından başka insanlarda yararlanılmak üzere etik kurullara bağlı olarak bağışlanması Organ bağışı olarak isimlendirilmektedir.

Başka bir açıdan; organ bağışının, kan naklinden farkı yoktur. Hayat kurtarma anlamında, sağlıklı olan her organ bağışlanabilir. On sekiz yaşını doldurmuş ve doğru ile yanlışı ayırabilme yeteneğine sahip herkes, başta kalp olmak üzere, akciğer, böbrek, karaciğer ve pankreas gibi organlar; kalp kapağı, göz kornea tabakası, kas ve kemik iliği gibi dokuları bağışlayabilmekte ve bunlar günümüz tıp teknolojisiyle nakledilebilmektedir. Bir kişi organlarını bağışlayarak bir çok insanın yaşamasına vesile olabilir.

1999 doğumlu 20 yaşındaki Erkek hasta 28 Temmuz – 07 Agustus tarihleri arasında Osmaniye Devlet Hastanesi Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesinde Yoğun Bakım Ekibimiz tarafından 11 gün tedavi amaçlı takip edilmiş fakat hastanın Beyin Ölümü gerçekleştikten sonra ailesinin kararıyla organları bağışlanmıştır.

Osmaniye Devlet Hastanesi Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesinde hastanın beyin ölümü gerçekleşmesi sonucunda Ailenin organlarını bağışlaması üzerine ve İlimiz Organ Bağış Koordinatörleri Doktor Ayşe Taş Güvenç ve Hemşire Fethiye Betül Telli Adana Bölge Koordinasyon Merkezi ile iletişime geçmişlerdir.

Hastanemizde hazır bulunan Nöroloji ve Anestezi Uzmanlarından oluşan hekimler tarafından hastanın durumu değerlendirilmiş, beyin ölümünün gerçekleştiği organlarının nakledilebilir olduğu tespitinde bulunulmuştur, Ankara Ulusal Koordinasyon Merkezi bilgilendirilerek organ ve doku nakli organizasyonu yapılmıştır.

Organ çıkarımı için Malatya İnönü Üniversite Hastanesi Ekibi KARACİĞER için Osmaniye Devlet Hastanesine gelerek gerekli müdahaleyi yapmış, alınan organ nakledilecek hastanın bulunduğu Malatya iline hava ve karayoluyla ulaştırılmıştır. Organ Çıkarımı Operasyonu 8 Ağustos 2019 tarihinde saat 01:00 da başlamış ve saat:04:15’a kadar devam etmiştir.

Bağışlanan organlardan Karaciğer Malatya İnönü Üniversite Hastanesine KARACİĞER nakli bekleyen hastaya ulaştırılmış ve 8 Ağustos 2019 tarihinde nakledilerek bir UMUT olmuştur.”

  • UYARI
  • Sistem 2 Farklı Yöntemle IP Numaranızı Kayıt Altına Almaktadır. Yasal Durumlarda Bu Kayıtlar Yetkili Mercilere Tarafımızdan Verilecektir. Lütfen Yorumlarınızı Buna Dikkat Ederek Yazınız.
  • Yorumla

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz