Kadirli İlçesinde Yayla Köylerinde Çilek Bahçesi Kurulumları Devam Ediyor
Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi kapsamında Kadirli ilçesi Kösepınarı Köyünde bir çiftçiye %70 hibeli 3 dekar çilek bahçesi kuruldu.
Proje kapsamında sedde yapımı, malçlama, damlama sulama sistemi kurulumu ve fide maliyetinin %70’i projeden karşılandı. Fide dikimi çiftçiler tarafından gerçekleştirilirken,
Çilek bahçeleri 600 rakım ve üzeri köylerde kuruluyor.
Açık tarla üretim tekniği ile üretilecek olan çilek, kıyı kesimlerde çilek üretim sezonunun bitmesinden sonra orta ve geç turfanda olarak taze meyve şeklinde pazara sunulacak.
Üzümsü meyveler grubunda yer alan çilek bitkisi, çok geniş ekolojik koşullara uyum sağladığından 76 ülkede ticari olarak üretimi yapılan bir tarımsal ürün. Üretim miktarı her geçen gün artan bir ürün olması yanında, ilk yıldan itibaren meyve vermeye başlaması, değişik yetiştirme teknikleriyle yıl boyu üretiminin mümkün olması çilek yetiştiriciliğine sürekli bir ilginin olmasını sağlıyor. Türkiye uluslararası pazarda çilek ihraç eden ülkeler arasında yer alıyor.
- UYARI
- Sistem 2 Farklı Yöntemle IP Numaranızı Kayıt Altına Almaktadır. Yasal Durumlarda Bu Kayıtlar Yetkili Mercilere Tarafımızdan Verilecektir. Lütfen Yorumlarınızı Buna Dikkat Ederek Yazınız.
- İSKAN EVLERİ CAMİİNDE AŞURE ETKİNLİĞİ
- JANDARMADAN UYUŞTURUCU TACİRLERİNE GEÇİT YOK
- Sporcular “ödüllendirildi”
- BAŞKAN OLCAR’DAN “AŞURE” İKRAMINA DAVET
- Kadirli’de zabıta ekipleri iş yerlerini denetledi
- TRAKTÖR ALTINDA KALAN BİR KİŞİ AĞIR YARALANDI
- EKMEĞE 1 TL ZAM YAPILDI
- KAYMAKAM GÜNEY İÇİN VEDA GECESİ DÜZENLENDİ
- KÖYDE KUR’AN KURSU ÖĞRENCİLERİNE AŞURE DAĞITILDI
- Okul müdürlerinin yeni yerleri belli oldu
![](https://kadirlihaber.net/wp-content/uploads/2018/10/reklam-alani.jpg)