OSMANİYE VALİSİ ERDİNÇ YILMAZ KADİRLİ’DE İNCELEME VE ZİYARETLERDE BULUNDU..

OSMANİYE VALİSİ ERDİNÇ YILMAZ KADİRLİ’DE İNCELEME VE ZİYARETLERDE BULUNDU..

KAN BAĞIŞI KAMPANYASINA YOĞUN İLGİ

KAN BAĞIŞI KAMPANYASINA YOĞUN İLGİ

100. YIL ORTAOKULU TÜRKİYE YARI FİNALLERİNDE

100. YIL ORTAOKULU TÜRKİYE YARI FİNALLERİNDE

ŞEHİT POLİSLERE YASİN-İ ŞERİF OKUTULDU

ŞEHİT POLİSLERE YASİN-İ ŞERİF OKUTULDU

UYUŞTURUCU OPERASYONU 2 KİŞİ TUTUKLANDI

UYUŞTURUCU OPERASYONU 2 KİŞİ TUTUKLANDI

Kadınlar köylerini “gül”le kalkındıracak
    • 25 Şubat 2020 - 06:53:25

Osmaniye merkeze bağlı Değirmenocağı köyünde kadınların üç yıldır emekle yetiştirdikleri güller büyük talep görüyor.

Köyde yaşayan kadınlarca İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün desteğiyle kurulan Değirmenocağı Rahime Hatun Kadın Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, yaklaşık 2 dekarlık alanda kesme gül yetiştiriciliği yapıyor.

İlk olarak sera ve gül yetiştiriciliği kursu alan ve Türkiye’nin önemli gül yetiştiriciliği yapan bölgelerini gezen kadınlar, gerek Osmaniye gerekse şehir dışından gelen taleplere yetişmekte güçlük çekiyor.

Kooperatif Başkanı Şükrüye Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köydeki kadınların güç birliğinin sonucu olarak bu kooperatifin kurulduğunu söyledi.

Köydeki 60 kadının gül yetiştiriciliği eğitimi alarak başladığı projenin, gül serasında profesyonelce devam ettiğini belirten Erdoğan, kadınların kooperatif sayesinde öz güven kazanmanın yanı sıra aile ekonomisine de katkı sağladığını ifade etti.

Köyümüzün adı “Gül” köyü olsun

Üç yıldır yetiştirdikleri güllerle adlarından söz ettirdiklerini anlatan Erdoğan, seralarının artık kendilerine yetmediğini söyledi.

Köy kadınları olarak gül yetiştirmeyi çok sevip benimsediklerini dile getiren Erdoğan, “Nasıl Isparta deyince gül akla geliyorsa Osmaniye ve Değirmenocağı deyince akla ‘gül’ gelsin istiyoruz. Hatta ilerleyen zamanda köyümüzün adının ‘Gül köyü’ olmasını çok istiyoruz. Böylece hem köyümüzün hem yetiştirdiğimiz güllerin tanıtımı yapılmış olur. İnsanlar, ismi gibi gül kokan bir köye gelmiş olur.” diye konuştu.

Erdoğan, seralarını genişletip papatya ve süs bitkisi de yetiştirmek istediklerini; istihdama daha fazla katkı sağlamayı hedeflediklerini kaydetti.

Proje koordinatörü Yeliz Akyol da köyden hiç çıkmayan kadınların kooperatif kurulduktan sonra hayatlarının tamamen değiştiğini anlattı.

Köylü kadınların azimle çalışarak büyük bir iş başardığını vurgulayan Akyol, kooperatifin köylü kadınlara güç verdiğini belirtti.

“Köyümüzün gülle anılmasını istiyoruz”

Gül yetiştiricisi Fatma Ödigil ise gül serasının hayatına renk kattığını belirterek “Şu an mevcut seramız talepleri karşılayamaz hale geldi. Sera alanımızı genişleterek daha fazla üretim ve satış yapmayı istiyoruz. Köyümüzün gül kokmasını ve gülle anılmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kooperatif üyesi Fatma Akın da kooperatif sayesinde ev ekonomisine katkı sağlamaya başladığını, bu sayede hayatının değiştiğini dile getirdi.

Ayşe Akın ise sadece kendi köylerinin değil civar köylerde yaşayan kadınların da bu proje ve seradan faydalandığını, hem köylerinin hem Osmaniye’nin adının gülle anılması için çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

  • UYARI
  • Sistem 2 Farklı Yöntemle IP Numaranızı Kayıt Altına Almaktadır. Yasal Durumlarda Bu Kayıtlar Yetkili Mercilere Tarafımızdan Verilecektir. Lütfen Yorumlarınızı Buna Dikkat Ederek Yazınız.
  • Yorumla

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz