“HAYDİ ÇOCUKLAR CAMİYE PROJESİ” ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI

“HAYDİ ÇOCUKLAR CAMİYE PROJESİ” ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI

ÇALDI, KAÇTI AMA JANDARMA YAKALADI !!

ÇALDI, KAÇTI AMA JANDARMA YAKALADI !!

TIR İLE OTOMOBİL ÇARPIŞTI 2 KİŞİ YARALANDI

TIR İLE OTOMOBİL ÇARPIŞTI 2 KİŞİ YARALANDI

2024 TÜRKİYE-MACARİSTAN KÜLTÜR YILI ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA  MACAR YÖRESEL MÜZİK  TOPLULUĞU KEREKES BAND  OSMANİYE” DE KONSER VERECEK

2024 TÜRKİYE-MACARİSTAN KÜLTÜR YILI ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA MACAR YÖRESEL MÜZİK TOPLULUĞU KEREKES BAND OSMANİYE” DE KONSER VERECEK

AK PARTİ BELEDİYE MECLİS ÜYELERİ BELLİ OLDU

AK PARTİ BELEDİYE MECLİS ÜYELERİ BELLİ OLDU

Demiri şekillendirmek için örs ve çekiç arasında geçen 40 yıl
    • 27 Ocak 2022 - 09:50:45

Demiri şekillendirmek için örs ve çekiç arasında geçen 40 yıl
Osmaniye’nin Sumbas’a bağlı Gaffarlı köyünde 40 yıldır demircilik yapan Mahmut Seven, ilçede mesleğin son temsilcisi olarak işini sürdürüyor.

Çırak olarak 13 yaşında girdiği dükkanda kaybolmaya yüz tutmuş demirciliği sürdüren 53 yaşındaki Seven, son nefesine kadar zanaatını devam ettirmek istiyor.

Demire şekil vermek için örs ve çekiç arasında 40 yılını geçiren Seven, el emeği alın teriyle kazma, orak, çapa, tırpan, tahra, balta gibi tarım ve ev aletlerinin yanı sıra atlar için nal yapıyor.

Demiri harlamak için ustasının ustasından kalma 100 yıllık körük kullanan Seven, ilçe ve çevredeki köylere son demirci olarak hizmet veriyor.

Demirci ustası Mahmut Seven, AA muhabirine, ilçedeki son demirci olduğunu söyleyerek, “Bir zamanlar bizim mesleğimiz çok gözde bir meslekti. Zamanla maalesef bitme noktasına geldi. Artık yetiştirecek çırak bulamıyoruz. Kimse bu işi yapmak istemiyor. Bizden sonra sanırım bu meslek tarihe karışacak.” dedi.

Gelişen teknoloji ve üretimde makineleşmeye karşı ustasından öğrendiği zanaatı devam ettirmeye çalıştığını belirten Seven, “Bu mesleği 40 yıldan beri yapıyorum. Demirciliği yapmaktan zevk alıyorum. Son nefesime kadar mesleğimi devam ettirmek istiyorum. Umarım sürdürebilirim. Ustamın ustasından kalan 100 yılık körükle işimi sürdürüyorum. Körük ile aynı zamanda idman yapıyorum. Hem sevdiğim mesleği yapıyorum hem de bana spor oluyor. Tek üzüldüğüm benden sonra bu mesleği devam ettirecek kimse yok. Demircilik de bizimle ölüp gidecek ona üzülüyorum.” ifadelerini kullandı.

  • UYARI
  • Sistem 2 Farklı Yöntemle IP Numaranızı Kayıt Altına Almaktadır. Yasal Durumlarda Bu Kayıtlar Yetkili Mercilere Tarafımızdan Verilecektir. Lütfen Yorumlarınızı Buna Dikkat Ederek Yazınız.
  • Yorumla

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz