40 YILDIR AYNI TOHUMLA“BAMYA” ÜRETİYOR
Kadirli’de, hububat tarımına alternatif olarak ekilmeye başlanan ata dede tohumundan üretilen “Bamya” sebzesi rekolte ve fiyatıyla üreticisini sevindiriyor.
Kümbet köyünde çiftçilik yapan Ziraat Mühendisi İsmet Soytorun, 40 yıldır ekimini yaptığı bamyanın 6 ay süreyle gelir kapısı olduğunu söyledi.
Soytorun, “Bir dekarlık bahçede anneannem ve annemden sonra üçüncü kuşak olarak 40 yıldır bamya üretimi yapıyorum. Her yıl aynı tarlada ekimini yaptığım bamyanın üretimine talep çok yoğun. Önümüzdeki yıl için 5 dekarlık alana yaymayı planlıyorum. Türkiye’nin her yerinden talep var. Hafta 3 gün hasadını yaptığım bamyadan ortalama 2 güne bir 30 kilogram verim alıyorum. Geliri ve rekoltesi üreticisini tatmin ediyor. Kilogramını şu an 25 liradan satıyoruz.” dedi.
Bamyanın mısır, yer fıstığı ve hububata göre daha az maliyetli olduğunu da ifade eden Soytorun, şunları kaydetti:
“Mart ayında ekimini yapıyoruz. 40 gün sonra hasadı başlıyor. Lezzet olarak diğer bamya türlerinden daha güzel. Ayrıca 12 dakikada pişiyor. Düzenli olarak 6 ay süreyle hasadı sürüyor. Bu yıl ortalama 1 dekardan bin 500 kilogram verim bekliyoruz. Verimden ve fiyatından çok memnunuz. Ekimini herkese tavsiye ediyoruz.” Menderes Özat
- UYARI
- Sistem 2 Farklı Yöntemle IP Numaranızı Kayıt Altına Almaktadır. Yasal Durumlarda Bu Kayıtlar Yetkili Mercilere Tarafımızdan Verilecektir. Lütfen Yorumlarınızı Buna Dikkat Ederek Yazınız.
- İSKAN EVLERİ CAMİİNDE AŞURE ETKİNLİĞİ
- JANDARMADAN UYUŞTURUCU TACİRLERİNE GEÇİT YOK
- Sporcular “ödüllendirildi”
- BAŞKAN OLCAR’DAN “AŞURE” İKRAMINA DAVET
- Kadirli’de zabıta ekipleri iş yerlerini denetledi
- TRAKTÖR ALTINDA KALAN BİR KİŞİ AĞIR YARALANDI
- EKMEĞE 1 TL ZAM YAPILDI
- KAYMAKAM GÜNEY İÇİN VEDA GECESİ DÜZENLENDİ
- KÖYDE KUR’AN KURSU ÖĞRENCİLERİNE AŞURE DAĞITILDI
- Okul müdürlerinin yeni yerleri belli oldu
![](https://kadirlihaber.net/wp-content/uploads/2018/10/reklam-alani.jpg)