Kadirli’de zabıta ekipleri iş yerlerini denetledi

Kadirli’de zabıta ekipleri iş yerlerini denetledi

TRAKTÖR ALTINDA KALAN BİR KİŞİ AĞIR YARALANDI

TRAKTÖR ALTINDA KALAN BİR KİŞİ AĞIR YARALANDI

EKMEĞE 1 TL ZAM YAPILDI

EKMEĞE 1 TL ZAM YAPILDI

KAYMAKAM GÜNEY İÇİN VEDA GECESİ DÜZENLENDİ

KAYMAKAM GÜNEY İÇİN VEDA GECESİ DÜZENLENDİ

KÖYDE KUR’AN KURSU ÖĞRENCİLERİNE AŞURE DAĞITILDI

KÖYDE KUR’AN KURSU ÖĞRENCİLERİNE AŞURE DAĞITILDI

YANIK, “TUTUKLU VE HÜKÜMLÜLERİN TEMEL İHTİYAÇLARINDA CİDDİ ŞİKAYETLER ALIYORUZ
    • 7 Temmuz 2024 - 21:07:24

YANIK, “TUTUKLU VE HÜKÜMLÜLERİN TEMEL İHTİYAÇLARINDA CİDDİ ŞİKAYETLER ALIYORUZ

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu, Osmaniye Milletvekili Derya Yanık başkanlığında toplandı. Cezaevi sorunlarının ve yargıya ilişkin başvuruların detaylı bir şekilde ele alındığı toplantıda, Yanık, insan hakları ihlallerine karşı duyarlılığını ve çözüm odaklı yaklaşımını bir kez daha ortaya koydu.
Cezaevi Sorunlarına Yakından İlgi
Başkan Derya Yanık, toplantının açılış konuşmasında, komisyona yapılan başvuruların büyük bir bölümünü cezaevi sorunlarının oluşturduğunu belirtti. Toplam 3.906 başvurunun 3.201’inin cezaevi koşullarıyla ilgili olduğunu vurgulayan Yanık, “Tutuklu ve hükümlülerin yaşam koşulları, sağlık hizmetlerine erişim ve barınma gibi temel ihtiyaçlara ilişkin ciddi şikayetler alıyoruz. Bu sorunların çözümü için çalışmalarımızı sürdüreceğiz,” dedi.
Yargı Süreçlerinde Adalet Vurgusu
Derya Yanık, komisyona yapılan 812 başvurunun yargıya ilişkin sorunlarla ilgili olduğunu belirtti. Uzun tutukluluk süreleri ve adil yargılanma hakkının ihlali gibi konulara dikkat çeken Yanık, “Mahkeme süreçlerindeki aksaklıklar ve adil yargılanma hakkının ihlali konusunda titizlikle çalışacağız. Bu başvuruların detaylı bir şekilde incelenmesi ve çözüme kavuşturulması için ilgili kurumlarla işbirliği yapacağız,” ifadelerini kullandı.
Yasal Düzenlemeler İçin Yoğun Mesai
Toplantıda, yasal düzenleme talepleri de gündeme geldi. 229 başvurunun yasal düzenleme talepleri içerdiğini belirten Yanık, “Mevcut yasal düzenlemelerde değişiklik yapılması veya yeni düzenlemeler getirilmesi yönündeki talepleri önemsiyoruz. Bu talepleri arşivleyerek ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşacağız,” dedi.
Komisyonun Diğer Gündem Maddeleri
Yanık, yerinde inceleme talepleri, kolluk uygulamaları, memur ve işçi sorunları, yardım talepleri, engelli sorunları ve yabancıların sorunları gibi birçok farklı konunun da komisyonun gündeminde olduğunu belirtti. Toplam 387 başvurunun çeşitli konulara yönelik olduğunu vurgulayan Yanık, “Komisyon olarak, her bir başvuruyu titizlikle ele alıyor ve çözüm odaklı yaklaşımlar geliştiriyoruz,” dedi.
Toplantının ardından bir açıklama yapan Derya Yanık, “İnsan hakları ihlallerinin önlenmesi ve bu konudaki başvuruların titizlikle incelenmesi için çalışıyoruz. Cezaevi koşullarının iyileştirilmesi ve adaletin sağlanması için tüm ilgili kurumlarla işbirliği yapmaya devam edeceğiz,” dedi.
Yüksel İBİCİOĞLU

  • UYARI
  • Sistem 2 Farklı Yöntemle IP Numaranızı Kayıt Altına Almaktadır. Yasal Durumlarda Bu Kayıtlar Yetkili Mercilere Tarafımızdan Verilecektir. Lütfen Yorumlarınızı Buna Dikkat Ederek Yazınız.
  • Yorumla

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz