ALİŞAN “VATANDAŞLARIMIZIN EN İYİ HİZMETE ULAŞMASI İÇİN ÇOK ÇALIŞACAĞIZ”

ALİŞAN “VATANDAŞLARIMIZIN EN İYİ HİZMETE ULAŞMASI İÇİN ÇOK ÇALIŞACAĞIZ”

“HAYDİ ÇOCUKLAR CAMİYE PROJESİ” ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI

“HAYDİ ÇOCUKLAR CAMİYE PROJESİ” ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI

ÇALDI, KAÇTI AMA JANDARMA YAKALADI !!

ÇALDI, KAÇTI AMA JANDARMA YAKALADI !!

TIR İLE OTOMOBİL ÇARPIŞTI 2 KİŞİ YARALANDI

TIR İLE OTOMOBİL ÇARPIŞTI 2 KİŞİ YARALANDI

2024 TÜRKİYE-MACARİSTAN KÜLTÜR YILI ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA  MACAR YÖRESEL MÜZİK  TOPLULUĞU KEREKES BAND  OSMANİYE” DE KONSER VERECEK

2024 TÜRKİYE-MACARİSTAN KÜLTÜR YILI ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA MACAR YÖRESEL MÜZİK TOPLULUĞU KEREKES BAND OSMANİYE” DE KONSER VERECEK

VALİ YILMAZ BAŞKANLIĞINDA 112 ACİL ÇAĞRI MERKEZİ İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
    • 7 Eylül 2023 - 11:04:42

112 Acil Çağrı Merkezi İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Vali Dr. Erdinç Yılmaz başkanlığında 112 Acil Çağrı Merkezi toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya Vali Yılmaz’ın yanı sıra, Belediye Başkanı Kadir Kara, Vali Yardımcısı Adem Yılmaz, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Halit Gülten, İl Emniyet Müdürü Mehmet Sarıbuva, İl Sağlık Müdür Vekili Dr. Ender Erikan, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Selami Kılıçel, Osmaniye Orman İşletme Müdürü Bülent Çağlar, Osmaniye Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Oktay Deniz, 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Guddusi Arık, Kadirli Orman İşletme Müdürü Adem Sarıbıyık ve Düziçi Orman İşletme Müdürü Harun Demircioğlu katıldı.
Toplantıda sunum yapan 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Guddusi Arık, paydaş kurumların performans değerlendirmeleri, 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğünün faaliyetleri ve yıllık istatistikleri konusunda bilgi vererek, “Osmaniye 112 Acil Çağrı Merkezi aktif çağrı almaya başladığından bu yana salgın, orman yangınları, sel ve en son olarak da Asrın Felaketi olarak tanımlanan Pazarcık ve Elbistan merkezli Kahramanmaraş depremlerinde önemli rol üstlenmiştir. 112 Acil Çağrı Merkezi personeli; depremler sırasında büyük bir sorumluluk altında çalışarak hızlı, etkili ve koordineli bir şekilde hareket etmiştir. Vatandaşlarımızın devlete uzanan eli ve sesi olan her daim görev başında olan gizli kahramanlarımız cansiperane mücadele etmiştir.” diye konuştu.
Sunumunun devamında 112 Acil Çağrı Merkezinin çalışmaları hususunda bilgi veren İl Müdürü Arık, “1 Ocak-31 Ağustos 2023 tarihleri arası toplam 557.745 çağrı karşılanmış olup bu çağrıların 159.337’si asıllı olup 398.408’i asılsız çağrıdır. Asıllı Çağrı %29 Asılsız Çağrı %71 oranında gerçekleşmiştir. 1 Ocak-31 Ağustos 2023 tarihleri arası toplam gelen 557.745 adet çağrıdan 329.891 adet çağrı ise vaka formu açılmadan Çağrı Karşılayıcı personel tarafından elenmiş olup 227.854 adet çağrı kurumlara yönlendirilmiştir. Vaka formu açılmayan çağrılar asılsız çağrılar, bilgi/danışma, sessiz çağrı, kurum içi aramalardan oluşmaktadır. 1 Ocak-31 Ağustos 2023 tarihleri arasında Kurumlara Yönlendirilen çağrıların dağılımı: Ambulans Acil %44, Polis Acil %45, Jandarma Acil %6, İtfaiye Acil %4, Orman Yangını Acil %0,9, AFAD Acil %0,1 olarak gerçekleşmiştir.”dedi. 112 Acil Çağrı Müdürü Guddusi Arık sözlerinin devamında asılsız çağrı oranını en aza indirmek için yapılan faaliyetler hakkında da bilgi vererek “Gereksiz Yere Arama Bir Cana Kıyma” prensibiyle hareket edilmesi gerektiğini vurguladı.
Toplantının devamında 112 Acil Çağrı Merkezi ve paydaş kurumların faaliyetleri değerlendirildi.
Toplantı sonunda konuşan Vali Yılmaz, toplantıda alınan kararların hayırlı olmasını dileyerek, ilgili birimler arasındaki iş birliği ve koordinasyonun sağlıklı bir şekilde sürdürülmesinin önemli olduğunu vurguladı. Toplantı, görüş ve önerilerin alınması ile sona erdi.

  • UYARI
  • Sistem 2 Farklı Yöntemle IP Numaranızı Kayıt Altına Almaktadır. Yasal Durumlarda Bu Kayıtlar Yetkili Mercilere Tarafımızdan Verilecektir. Lütfen Yorumlarınızı Buna Dikkat Ederek Yazınız.
  • Yorumla

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz