HAYALLER GERÇEK OLSA!

HAYALLER GERÇEK OLSA!

KAN BAĞIŞI KAMPANYASINA YOGUN İLGİ

KAN BAĞIŞI KAMPANYASINA YOGUN İLGİ

Bakan Karaismailoğlu’dan Başkan Tarhan’ı ziyaret..

Bakan Karaismailoğlu’dan Başkan Tarhan’ı ziyaret..

Miniklerin isteğini itfaiye ekipleri geri çevirmedi

Miniklerin isteğini itfaiye ekipleri geri çevirmedi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Osmaniye’de

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Osmaniye’de

Üretim alanlarında hastalık ve zararlı takibi yapıldı
    • 21 Mayıs 2019 - 07:42:19

Osmaniye Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam, mısır, zeytin ve ayçiçeği üretim alanlarında hastalık ve zararlı takibi yapıldığını bildirdi. Müdür Sağlam, hastalık ve zararlı böcek tespiti yapılan tarlarla ilgili olarak çiftçilerin hızlı bir şekilde uyarıldığını ve ilaçlama yapmalarının sağlandığını kaydetti. İl Müdürlüğü teknik elemanlarınca yapılan mısır alanlarındaki çalışmalarda özellikle daha geç ekilen mısır alanlarında mısırda çizgili yaprak kurdu yoğunluğu tespit edildiğini vurgulayan Sağlam, “Konuyla ilgili üreticilerimiz hızlı bir şekilde uyarılmış ve ilaçlama yapmaları sağlanmıştır.

Diğer taraftan erken ekilen mısırlar da kayda değer bir hastalık ve zararlı tespit edilmemiştir. Bu günlerde artık mısırlara üst gübre atımı yapılmış olup, birinci sulaması yapılmaya başlanmıştır. Zeytin alanlarında yapılan çalışmalarda ise genel de her alanda olduğu halde bazı alanlar da çok yoğun olarak pamuklu bit zararlısı tespit edilmiştir. Yoğun pamuklu bit olduğu halde zeytin bitkisi tam çiçekte olduğu için ilaçlama yapmak doğru olmayacaktır. Çiftçilerimizin bahçelerini kontrol ederek çiçekten meyveye dönüp dönmediğini tespit etmeleri gerekmektedir. Eğer çiçeklerin çoğunluğu meyveye dönüşmüşse derhal ilaçlama yapmaları gerekmektedir. İlaçlamalarda özellikle ağaçların iç kısımlarına ilacın ulaşmasına dikkat edilmelidir.” dedi.
KONTROLLER SEZON BOYUNCA DEVAM EDECEK
Ayçiçeği ekim alanlarında yapılan çalışmalarda ise yeşil kurt yoğunluğu tespit edildiğini söyleyen Sağlam şöyle devam etti: “Üreticilerimiz hızlı bir şekilde uyarılmış ve ilaçlama yapmaları sağlanmıştır. Yine ayçiçeği ekim alanlarında çizgili yaprak kurdu yoğunluğu tespit edilmiştir. Konuyla ilgili üreticilerimiz hızlı bir şekilde uyarılmış ve ilaçlama yapmaları sağlanmıştır. İl Müdürlüğü olarak hastalık ve zararlı kontrollerimiz üretim sezonu boyunca devam edecektir.”

  • UYARI
  • Sistem 2 Farklı Yöntemle IP Numaranızı Kayıt Altına Almaktadır. Yasal Durumlarda Bu Kayıtlar Yetkili Mercilere Tarafımızdan Verilecektir. Lütfen Yorumlarınızı Buna Dikkat Ederek Yazınız.
  • Yorumla

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz