İSKAN EVLERİ CAMİİNDE AŞURE ETKİNLİĞİ

İSKAN EVLERİ CAMİİNDE AŞURE ETKİNLİĞİ

JANDARMADAN UYUŞTURUCU TACİRLERİNE GEÇİT YOK

JANDARMADAN UYUŞTURUCU TACİRLERİNE GEÇİT YOK

Sporcular “ödüllendirildi”

Sporcular “ödüllendirildi”

BAŞKAN OLCAR’DAN “AŞURE” İKRAMINA DAVET

BAŞKAN OLCAR’DAN “AŞURE” İKRAMINA DAVET

Kadirli’de zabıta ekipleri iş yerlerini denetledi

Kadirli’de zabıta ekipleri iş yerlerini denetledi

TİRŞİK SOFRALARA LEZZET KATIYOR
    • 5 Ocak 2024 - 08:23:25

TİRŞİK SOFRALARA LEZZET KATIYOR

Andırın Doktoru olarak ün salan “Tİrşik çorbası” Kış ayında sofralara farklı bir lezzet katıyor. Tirşik (Bazı yörelerde Tirşik, Tırşık, Dırşik, Trişik) doğada bulunan yılan pancarı, yaban pancarı, yılan otu veya yılan yastığı olarak da bilinmektedir. Çok zehirli bir bitkidir, çiğ olarak yenmez. Yemeği ise geleneksel usullerde yapılmalıdır, aksi takdirde ağzınız yara olur.

Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesinin coğrafi işaretli Tescil Belgesi olan “Tirşik Çorbası” Kış aylarında Andırın ve Kadirli ilçesi başta olmak üzere çevre il ve ilçelerin de sofraların vazgeçilmezi oluyor.

Dağlardan toplanan pancar, zehirli pancar ve yılan yastığı olarak adlandırılan bu bitkiyi, tablalarda, bakkallarda ve Andırın- Kadirli arası yol kenarlarında satıcılarda bulmak mümkün.

Evlerin bahçelerinde büyük kazanlarda odun ateşinde pişirilen Tirşik, evlerde Kadınlar tarafından yapılarak sofralara geliyor. Kadirli ve Andırın’da çok sayıda Aile Tirşik çorbasını ticaret haline getirerek Kış aylarında ev ekonomilerine de önemli bir gelir sağlıyor.

Son yıllarda rağbet gören Tirşik çorbası , ekşimsi tadı ve damakta bıraktığı lezzet nedeniyle yöre insanı tarafından sevilerek tüketiliyor. Genellikle dağlarda, tarlalarda yetişen ve “yılan otu” denilen yabani bitkiden zahmetli işlemlerin ardından yapılan çorba, yöre insanları tarafından “Andırın doktoru” olarak adlandırılıyor. Dağlardan toplanan Tirşik pancarı, zehirli pancar ve yılan yastığı olarak adlandırılan bu bitkiyi toplamakda zahmet gerektiriyor.

Tirşik çorbası yörede, bulgur pilavı ve yufka ekmekle birlikte tercih ediliyor

Dağlarda yetişen ve hayvanların yemediği bu zehirli ot, belli işlemlerden geçtikten sonra adeta şifaya dönüşüyor. Uzmanların açıklamalarına göre, Antioksidan özelliği ile vücut direncini arttıran ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiren Tirşik, yüksek dozda antioksidan içerdiği için Kış ayında bol yendiği zaman bir çok hastalığa iyi geldiği belirtiliyor.

“Tirşik çorbasının yapımını anlatan Gülseren Menendiz şunları söyledi. “Tirşik Çorbasının Emeği çoktur, çok zahmetli bir çorbadır, büyüklerimiz çok şifalı olduğunu söylerler, her derde deva bir çorbadır. Yılda 6-7 defa içilmesi gerektiği söylenir. Çok emek gerektirdiği için kolay kolay yapılamaz.

Menendiz, Dağlardan ve tarlalardan toplanan pancarlar önce top top edilerek ,ardından ince ince doğranarak kaynar suya atılıp acısı alınıyor. Üzerine bir miktar yoğurt katılarak bir süre daha pişirilip un eklenerek çorbanın tenceresi, kalın örtülerle sarılarak yaklaşık 10-12 saat bekletiliyor. Bunu yapmanın amacı çorbanın ekşimesini sağlamaktır. Tirşik çorbasının hazırlanması esnasında en önemli aşamayı doğrama ve mayalama oluşturuyor.

Ertesi gün ekşimiş hale gelen çorbaya nohut ya da tarhana ilave edilip üç saat daha pişirilerek soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra sarımsak eklenen Tirşik çorbası, bulgur pilavı ve yufka ekmekle servis edilerek harika bir lezzet oluşturuyor dedi. Menendiz ayrıca Tirşik çorbasına her geçen gün rağbet daha da artıyor diyerek, yakın çevre, akrabalara ve komşulara da Tirşik çorbası ikramında bulunduklarını ve Tirşik çorbasını kavanozlayıp konserve yaptıklarını belirterek yaz aylarında da tükettiklerini ” söyledi.

  • UYARI
  • Sistem 2 Farklı Yöntemle IP Numaranızı Kayıt Altına Almaktadır. Yasal Durumlarda Bu Kayıtlar Yetkili Mercilere Tarafımızdan Verilecektir. Lütfen Yorumlarınızı Buna Dikkat Ederek Yazınız.
  • Yorumla

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz