ÖĞRENCİLER YIL SONU PİKNİK ETKİNLİĞİNDE BULUŞTU

ÖĞRENCİLER YIL SONU PİKNİK ETKİNLİĞİNDE BULUŞTU

Emniyet Suçlulara Geçit vermedi..

Emniyet Suçlulara Geçit vermedi..

Bahçe spor bal Ligi’nde

Bahçe spor bal Ligi’nde

DUA VE GÖZ YAŞLARIYLA UĞURLANDILAR..

DUA VE GÖZ YAŞLARIYLA UĞURLANDILAR..

BURSLULUK SINAVINA KADİRLİLİ ÖĞRENCİLER DAMGA VURDU

BURSLULUK SINAVINA KADİRLİLİ ÖĞRENCİLER DAMGA VURDU

Tarih Platformu’ndan Andırın kalelerine ziyaret
    • 17 Ekim 2018 - 06:39:29

KAHRAMANMARAŞ Tarih Kültür ve Turizm Platformu, Andırın ilçesindeki kaleleri gezdi. Platform başkanı Ahmet Kolutek, ilçedeki 36 kale olduğunu ve bunların en kısa zamanda restore edilmesi gerektiğini söyledi.
Platform, yaklaşık 50 üyesi ile birlikte Andırın’daki kalelere dikkat çekmek için bir gezi düzenledi. Platform üyeleri, ilçenin en önemli kalelerden Azgıt Kalesi, Meryemçil Kalesi ve Akkale’yi ziyaret ettiler. Platform Başkanı Ahmet Kolutek, ilçede bulunan kaleler ve gözetleme kulelerinin tarihinin yaklaşık bin yıla dayandığını belirtti. Kolutek, “Bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış, İpekyolu güzergahında bulunan ve bakımsızlıktan neredeyse harabeye dönen kalelerin restorasyonunun yapılması gerekiyor. Kültür Bakanlığımızdan destek bekliyoruz. Bu kalelerin turizme kazandırılması ile birçok turist buralara akın edecektir, bölge ekonomisine de ciddi katkılar sağlanması açısından önemli bir konudur” diye konuştu.
Andırın Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı Murat Dal ise Türkiye’de en çok kalesi olan bir şehir olduğunu ifade ederek, “Bu yüzden de kaleler şehri Andırın olarak anılmaktadır. 36 tane kale ve 50’ye yakın gözetleme kulesi ile dikkat çeken bir yerdir. Daha önce Kültür Bakanlığımızdan restorasyon için talepte bulunduk ancak henüz bir şey yapılmadı. Buraların turizme kazandırılması için çalışmalar sürüyor. Tarihi mirasımıza sahip çıkmamız gerekiyor. İlgililerden yardım bekliyoruz” dedi.

  • UYARI
  • Sistem 2 Farklı Yöntemle IP Numaranızı Kayıt Altına Almaktadır. Yasal Durumlarda Bu Kayıtlar Yetkili Mercilere Tarafımızdan Verilecektir. Lütfen Yorumlarınızı Buna Dikkat Ederek Yazınız.
  • Yorumla

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz