ÖĞRENCİLER YIL SONU PİKNİK ETKİNLİĞİNDE BULUŞTU

ÖĞRENCİLER YIL SONU PİKNİK ETKİNLİĞİNDE BULUŞTU

Emniyet Suçlulara Geçit vermedi..

Emniyet Suçlulara Geçit vermedi..

Bahçe spor bal Ligi’nde

Bahçe spor bal Ligi’nde

DUA VE GÖZ YAŞLARIYLA UĞURLANDILAR..

DUA VE GÖZ YAŞLARIYLA UĞURLANDILAR..

BURSLULUK SINAVINA KADİRLİLİ ÖĞRENCİLER DAMGA VURDU

BURSLULUK SINAVINA KADİRLİLİ ÖĞRENCİLER DAMGA VURDU

  Sağlam uyardı: Kurbanlık alırken bunlara dikkat
    • 25 Temmuz 2019 - 07:03:24

Osmaniye Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam, yaklaşan 2019 yılı Kurban Bayramı nedeniyle kurbanlık satacak üreticilerin ve kesecek olan vatandaşların özellikle dikkat etmeleri gerektiği hususlar noktasında uyarılarda bulundu.

PPR VE LSD SEVK AŞILARI MUTLAKA YAPILMIŞ OLMALI

Müdür Sağlam, kurbanlık götürecek üreticilerin küpesi takılı küçükbaş hayvanlarına koyun keçi vebası (PPR) aşısını sevk işleminden 21 gün önce, büyükbaş hayvanlarına ise Şap ve Lumpy Skin Disease (LSD) aşılarının sevk işleminden 21 gün öncesinden yaptırarak Türkvet sistemine işlenmesi gerektiğinden kurbanlık sevki alacakların mağdur olmamaları için gerekli işlemlerini zamanında yapmaya riayet etmeleri gerektiğini söyledi.

VETERİNER SAĞLIK RAPORU BULUNAN HAYVANLAR TERCİH EDİLMELİ

Kurban alacak vatandaşların ise kurban edilecek olan hayvanları seçerken herhangi bir anatomik şekil bozukluğu olmamasına, gözleri canlı, göz ve burun akıntısı bulunmayan çevreye tepki veren hayvanlardan seçilmesine dikkat etmesi gerektiğini belirten İbrahim Sağlam, “Bu konuda özellikle kurban pazarlarındaki hayvanların sağlıklı olup olmadıklarını gösteren Veteriner sağlık raporu bulunan hayvanların tercih edilmesi, hayvanlarının kulaklarının küpeli olması, büyükbaş hayvanların kimlik bilgilerini gösteren pasaportunun olması ve küçükbaş hayvanların nakil belgesinin olması, vatandaşlarımızın çalıntı ve sağlıksız hayvan almalarını önlemek için büyük önem arz etmektedir.

Vatandaşlarımızın kurbanlıklarını Kurban Komisyonunun belirlediği resmi kesim yerlerinde usulüne uygun olarak kestirmeleri; cadde, sokak ve park gibi hijyenik olmayan açık kamu alanlarında kesim yaptırmamaları gerekmektedir.” dedi. Müdür İbrahim Sağlam, sağlıklı bir toplumun ancak sağlıklı bir çevreyle mümkün olabileceğinden, kurban kesildikten sonra halk ve hayvan sağlığı açısından hayvan atıklarının uygunsuz şekillerde sokak ve caddelere atılmamasını,poşetlenerek çöp kutularına bırakılması veya kedi ve köpeklerin çıkaramayacağı şekilde gömülmesinin sağlanması gerektiğini vurguladı.
Haber:İbrahim EMÜL

  • UYARI
  • Sistem 2 Farklı Yöntemle IP Numaranızı Kayıt Altına Almaktadır. Yasal Durumlarda Bu Kayıtlar Yetkili Mercilere Tarafımızdan Verilecektir. Lütfen Yorumlarınızı Buna Dikkat Ederek Yazınız.
  • Yorumla

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz