İSKAN EVLERİ CAMİİNDE AŞURE ETKİNLİĞİ

İSKAN EVLERİ CAMİİNDE AŞURE ETKİNLİĞİ

JANDARMADAN UYUŞTURUCU TACİRLERİNE GEÇİT YOK

JANDARMADAN UYUŞTURUCU TACİRLERİNE GEÇİT YOK

Sporcular “ödüllendirildi”

Sporcular “ödüllendirildi”

BAŞKAN OLCAR’DAN “AŞURE” İKRAMINA DAVET

BAŞKAN OLCAR’DAN “AŞURE” İKRAMINA DAVET

Kadirli’de zabıta ekipleri iş yerlerini denetledi

Kadirli’de zabıta ekipleri iş yerlerini denetledi

OSMANİYE’DE YER FISTIĞI COĞRAFİ İŞARET DENETİMİ YAPILDI
    • 29 Kasım 2019 - 06:59:38

Osmaniye Ticaret Borsası koordinatörlüğünde, 10 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giren, sınai Mülkiyet Kanunu kapsamında Osmaniye Yer Fıstığı ürünlerinin kullanım yetkisine sahip firmaların denetimi yapıldı. OTB Başkanı Sait Çenet, Osmaniye ile özdeşleşen Yerfıstığı ibareli coğrafi işaretli ürününün, 18 eylül 2002 tarihinde Osmaniye Ticaret Borsası tarafından ülke genelinde koruma altına alındığını söyledi.

Başkan Sait Çenet, coğrafi işaretin temel olarak bir yöresel ürün adını ifade ettiğini belirterek, “Bu anlamda coğrafi işaret, belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri bakımından kökenin bulunduğu yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş bir ürünü gösteren işarettir. Türkiye coğrafyasına ait birçok ürün benzersiz özellikleri ile o bölgenin yerlisi ya da meraklıları tarafından biliniyor ve tercih ediliyor. Bu ürünler yeterli desteği görmezlerse unutulup değerini kaybediyor. Bu orjinal ürünlerin gerçek sahiplerini doğru bir şekilde tanıtmak ve tüketiciyle buluşturmak, ürünlerin bir markaya dönüşmesine katkı sağlayarak bölgesel kalkınmaya büyük bir destek sağlamak mümkün. Coğrafi işaretler, ayırt edici özelliği ile ön plana çıkan ve bulunduğu bölge ile özdeşleşen doğal ürünleri, tarım, maden ve el sanatları ile sanayi ürünleri de kapsıyor. Bu açıdan ürünün kalitesi, geleneksel üretim metodu ve coğrafi kaynağı arasında kurulan bağı simgeleyen bir güvenceyi de temsil ediyor. Coğrafi işaretler, tek bir üreticiyi değil, belirli şartlar altında üretim yapan kişi ya da firmaların tümünü korurken tüketiciyi de korumakta. Geleneksel bilgi ve kültürel değerler de korunuyor. Tüketicilerin coğrafi işaret amblemi olan ürünleri daha çok tercih etmesi ve bu ürünlerin satış değerini artırması da büyük bir avantaj sağlamaktadır” dedi.

Denetim kapsamında Osmaniye Yer Fıstığı ibareli coğrafi işaretli ürünü kullanım hakkı tanınan firmaların Orhan Ekiz-Ekiz Kuruyemiş, Yalçınay Top. Mah. Tic. Ltd. Şti., Yılmazer Kardeşler Yer Fıstık San. Tic. Ltd. Şti., Boyraz Fıstıkçılık Tarım Sanayi Ltd.Şti., Irmak Kuruyemiş Sanayi Ltd.Şti. ve Binboğalar Tar. Ürünleri ve İnş. San. Tic. Ltd. Şti. tescil belgesinde yer alan özelliklere ve sözleşmeye uygunlukları değerlendirildi.

  • UYARI
  • Sistem 2 Farklı Yöntemle IP Numaranızı Kayıt Altına Almaktadır. Yasal Durumlarda Bu Kayıtlar Yetkili Mercilere Tarafımızdan Verilecektir. Lütfen Yorumlarınızı Buna Dikkat Ederek Yazınız.
  • Yorumla

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz