SİMÜLASYON DENEME SINAVI GERÇEĞİNİ ARATMADI

SİMÜLASYON DENEME SINAVI GERÇEĞİNİ ARATMADI

KADİRLİ’DE FECİ KAZA: 2 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

KADİRLİ’DE FECİ KAZA: 2 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

KADİRLİ ANDIRIN KARAYOLUNDA KAZA 4 YARALI

KADİRLİ ANDIRIN KARAYOLUNDA KAZA 4 YARALI

EMNİYETTEN HUZUR VE GÜVEN DENETİMİ..

EMNİYETTEN HUZUR VE GÜVEN DENETİMİ..

ÖĞRENCİLER YIL SONU PİKNİK ETKİNLİĞİNDE BULUŞTU

ÖĞRENCİLER YIL SONU PİKNİK ETKİNLİĞİNDE BULUŞTU

KGK’nin Medya Buluşması KKTC’de yapıldı
    • 10 Mayıs 2019 - 07:27:10

Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Başkanı Mehmet Ali Dim’in girişimleri ve emekleri ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) düzenlenen Medya Buluşması, Lefkoşa Büyükelçiliği ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Turizm ve Çevre Bakanlığı ev sahipliğinde gerçekleştirildi.
AcapulcoResort&Convention& SPA Otel´de gerçekleştirilen buluşmanın ilk gününde Türkiye´nin dört bir yanından, ayrıca yabancı basın mensuplarının katılımıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti´ne gelen Konsey Üyesi Gazeteciler, Ercan Havalimanı’nda karşılanıp, vip alınarak ilk olarak Lefkoşa’da bulunan T.C. Büyükelçiliği’ne götürüldü.Türkiye Cumhuriyeti KKTC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri tarafından Büyükelçilik binasında katılımcı medya mensuplarına verilen resepsiyonda biraraya gelen gazeteciler, Büyükelçi tarafından kapıda karşılandı. Sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen ziyaretin ardından medya mensupları Kıbrıs´ın tarihi ve turistik yerlerini ziyaret ederek bilgi aldılar.
Küresel Gazeteciler Konseyi’nin organizasyonunda gerçekleşen Kıbrıs Medya Buluşması’nın ikinci gününde Acapulco Otel’de düzenlenen sempozyum programındaki konuşmalarda dikkat çekilen konular; KGD, KKTC Medya Buluşması ile çok büyük yankı uyandırdı. Uluslararası gündem ile Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti´nde gündeme oturdu.Küresel Gazeteciler Konseyi’nin ilk toplantısına Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, Türkiye Cumhuriyeti KKTC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, KKTC Ana Muhalefet Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ersin Tatar ile çok sayıda siyasi ve üst düzey yetkili katıldı. Yabancı Basın mensupları ile birlikte, Türkiye’nin birçok ilinden Dernek ve Cemiyet Başkanlarının katıldığı programa, Avrupa Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Fişenkde katılanlar arasındaydı.
YABANCI MEDYA MENSUPLARI İLE TÜRKİYE´NİN BİRÇOK İLİNDEN BASIN DERNEK, CEMİYET BAŞKANLARI İLE GAZETECİLERİ KGK KURUCU BAŞKANI M.ALİ DİM KKTC İLE BULUŞTURDU
KKTC Acapulco Otel’de düzenlenen sempozyum programındaki buluşmada ilk konuşmayı KGK Kurucu Genel Başkanı Mehmet Ali Dim gerçekleştirdi. KGK Kurucu Başkanı Dim, tüm katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında “Bugün çok anlamlı bir etkinliğe imza atıyoruz sizlerle. Küresel Gazeteciler Konseyi öncelikle yeni bir kuruluş ve kuruluşumuzun adına yakışır bir şekilde ilk toplantımızı KKTC’de yapmanın onurunu yaşıyoruz. KGK olarak uluslararası gazetecilik hamlemizi Kıbrıs’ımızda, vatanımızın ayrılmaz bir parçası Kıbrıs’ımızdanstart veriyoruz. Buraya gelen ve bizi onurlandıran Sayın Cumhurbaşkanımız ve bu toplantının olmasında ve tertiplenmesinde bize destek veren herkese teşekkür ederken, özellikle Küresel Gazeteciler Konseyi´nin kuruluş aşamasından beri bize destek veren Sayın Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’nu anmak istiyorum. Kendisi sağolsun, ilk kuruluş dilekçemizi verdiğimiz andan beri bizim hep yanımızda oldu ve bir anlamda konseyimizin hamisi oldu. Kendisine çok teşekkür ediyorum ve bunca yoğun programı arasında aramıza katılması bizleri ayrıca onurlandırdı. Kendisine özellikle teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.
Konseyin kuruluşunda son aşamaya gelindiğini ifade eden KGK Başkanı Mehmet Ali Dim, Küresel Gazeteciler Konseyi´nin diğer basın meslek örgütlerinden farklarını şöyle anlattı: “Türkiye’de 400’den fazla adında, adının içinde gazetecilik, medya, basın, iletişim, dernek olan meslek örgütü olduğunu üzülerek öğrendim. Ancak Türkiye’de bu kadar örgüt veya dernek olması maalesef mümkün değil. Her olayda olduğu gibi bu sektörde de enflasyon haline gelmiş bir süreci yaşıyoruz.Küresel Gazeteciler Konseyi Dernekler Kanunu’na tabi bir kuruluş değil. Tamamen farklı bir yasa ve Dışişleri Bakanlığımızın önerisi, onayı ve en son noktada Cumhurbaşkanımızın onayı ile kurulma aşamasında sona gelmiş bir örgüttür ve bu örgüt Türkiye’de ilk defa yaygın, yerel ve dış medyayı aynı çatı altında buluşturan bir örgüttür. Dolayısı ile Türkiye’de bir ilke imza atıyoruz ve bu ilkin ilk buluşmasını da buradaKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde gerçekleştiriyoruz. Aramızda Türkiye’nin bir çok yerinden Ardahan’dan Trakya’ya, Samsun’dan Antalya’ya, Alanya’ya, Erzurum, Elazığ, Muğla’ya, Kayseri’ye kadar arkadaşlarımız aramızda. Azerbaycan’dan gelen, yurtdışından gelen arkadaşlarımızda var. Bizim neredeyse 55 yada 60 yıldan beri kanayan bir yaramız var ve bu yüzden buradayız. Biz de bu yüzden Kıbrıs’a nasıl bir katkımız olabilir diye bu yüzden buradayız.”
CUMHURBAŞKNI AKINCI: “ÇIKTIKLARI YOLDA KÜRESEL GAZETECİLER KONSEYİ’NE BAŞARILAR DİLERİM”
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ise çıktıkları yolda Küresel Gazeteciler Konseyi Kurucu Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, yönetimi ve Konsey Üyesi Gazetecilere başarılar diledi. Kıbrıs sorununda hem masada hem sahada haklı ve tutarlı tavırlarını sürdürmeye devam edeceklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Haklılığımızın verdiği bir güçlülükle yolumuza devem edeceğiz. Hem sahada, hem masada güçlü olmaya devam edeceğiz. Sahada güçlü oldukça, masa da daha güçlü olacağız” dedi.
Küresel Gazeteciler Konseyi Medya Buluşması’nda konuşan Cumhurbaşkanı Akıncı, “Hayat devam ediyor, hayat durmuyor. Kıbrıs sorunu var diye Kıbrıs Türk halkı gelişmişlik, kalkınma mücadelesinden vazgeçecek değil. Ya da her şeyi bir çözüm sonrasına erteleme lüksüne sahip değil. Kıbrıs sorununu konuşmaya devam ediyoruz, edeceğiz. Çünkü sorun oldukça çözüm arayışı da sürer. Bu kaçınılmaz bir şey. Ama ikinci başlık da bize şunu söylüyor. Hayat devam ediyor, hayat durmuyor. Kıbrıs sorunu var diye Kıbrıs Türk halkı gelişmişlik, kalkınma mücadelesinden vazgeçecek değil. Ya da herşeyi bir çözüm sonrasına erteleme lüksüne sahip değil” diye konuştu.
“GELİŞMİŞLİĞİMİZİ NE KADAR İLERİ GÖTÜREBİLİRSEK, ÇÖZÜMÜN KOŞULLARI DA O KADAR YAKIN HALE GELEBİLİR”
Kıbrıs’ta bir çözüme ulaşılabilse her iki tarafta da çok ciddi gelişmeler sağlanabileceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Eğer biz KKTC olarak ekonomimizle ve demokrasimizle, çağdaş kurumsal yapımızla, turizmimiz ve eğitim sektörümüz ve diğer alanlardaki gelişmişliğimizi ne kadar ileri götürebilirsek, Kıbrıs´ta çözümün koşulları da o kadar yakın hale gelebilir” dedi.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bir yandan Kıbrıs sorunu var olduğu sürece Kıbrıs sorununu çözme uğraşlarının sürdürülmesi gerektiğini, diğer yandan da bir an bile KKTC´nin daha iyiye, daha güzele gitme uğraşının ihmal edilmemesi gerektiğini vurguladı.
“RUM LİDERLİĞİ BİR KAVRAM KARGAŞASI YARATMA ÇABASI İÇİNDE”
Son dönemlerde Rum liderliğine bakıldığında bir kavram kargaşası yaratma çabası içinde olduklarının gözlemlendiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, farklı ortamlarda, farklı kişilere, farklı söylemlerde bulunan bir lider olduğunu kaydetti.
Akıncı şöyle devam etti: “Yeri geldiğinde iki devletli çözümden bahsediyor, yeri geldiğinde konfederasyon diyor, sonra buraya geliyor Kıbrıs´ta gevşek federasyon diyor. Benimle buluştuğu zaman hayır onu kastetmedim desantralize federasyon diyor. Ama desantralizasyonu konuşalım, bu Kıbrıs Türklerinin öteden beri istediği, kanatları daha güçlü merkezdeki yetkiler daha aza bir çözüm fikri öteden beridir savunduğu bir tezdi. Rahmetli Rauf Raif Denktaş´ın zamanından günümüze gelinceye kadar. Buna karşılık onlar her zaman merkezi daha güçlü kılma çabası içinde oldular. Bunu söylüyorsan sen ‘hangi merkezi yetkileri kurucu devletlere aktaralım?´ sorusunun yanıtı hep cevapsız kaldı. ”
Rum tarafının bir gün başkanlık sisteminden bahsederken, aniden parlamenter sistemden söz etmeye başladığını aktaran Cumhurbaşkanı Akıncı, dönüşümlü Başkanlık yerine, dönüşümlü başbakanlık demeye başladıklarını vurguladı.
Her zaman bir Kıbrıslı Rum Cumhurbaşkanı olmak kaydıyla dönüşümlü başbakanlık teklifi yapılmaya başlandığını anlatan Cumhurbaşkanı Akıncı, aslında tüm bunların vaktiyle konuşulup tüketilen öneriler durumunda olduğuna dikkat çekti.
Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs Rum tarafının hangi model olursa olsun Kıbrıslı Türklerinin siyasi eşitlik ve kararlara etkin katılımı konusunda retçi bir tutum ve inkar içinde olmaya devam ettiğini, hatta daha önce kabul ettiklerini bile inkar eder bir noktaya geldiğini aktardı.
Rum Yönetimi Lideri NikosAnastasiades´in enerji konusunu bile Kıbrıslı Türklerin hayati konusu olarak görmediğini ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, Anastasiadis´in, enerji politikalarında ve mali politikalarda Kıbrıslı Türklerin hayati çıkarları olduğunu görmezden geldiğini kaydetti.
YANLIŞ VE HATALI POLİTİKALAR DOĞAL GAZ ALANINDA TEKRARLANIYOR
Uluslararası toplumun bu konudaki konumunun ne kadar yanlış ve Kıbrıs´ta çözüme yardımcı olmaktan uzak bulunduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 2002- 2004´te AB süreci yaşandığında, Rumların tek başına AB üyesi olmasına neden olan yanlışlar ve hatalı politikaların bugün doğal gaz alanında tekrarlandığını söyledi.
Akıncı şöyle devam etti: “Bu sizin hakkınızdır, kazılara devam edebilirsiniz, çalışmalarınıza devam edebilirsiniz deyip arka sıvazlayıcı tavırlar sürdürüldükçe ne yazık ki Kıbrıs´ta da, Doğu Akdeniz´de de istikrara ve barışa yardımcı olunmamaktadır.
‘Rumların hakkıdır, bunu yapacak edecek, kazacak, bulacak ileride eğer bir gün çözüm olursa o zaman Kıbrıslı Türkler de hakkını alır´ deyip topu bilinmez bir geleceğe atmak sanıyorum yanlışların en büyüğüdür ve uluslararası toplum bu yanlışı ne yazık ki yapmaya devam ediyor.”
Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıslı Türklerin başından beri akıl, mantık, istikrar, barış yolunu önerdiklerini, paylaşımı ve birlikte hareketi öngördüklerine dikkat çekerek, bu adada makul bir çözüm olursa sadece iki toplumun değil, Türk ve Yunan uluslarının da bundan yarar göreceğini söylediklerini anımsattı.
Doğu Akdeniz´de akılcı yöntemlerle en mantıklı yol olan Türkiye güzergahını da dikkate alarak doğal gaz konusunda işbirliği yapmanın en akılcı yol olduğunun hep altını çizdiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Akıncı, “Türkiye´yi ve Kıbrıs Türklerini denklem dışına itmek bu bölgede ne istikrara, ne barışa ne mantıklı çözümlere katkı sağlamaz” dedi.
Akıncı, East-Med boru hattı projesinin, İsrail Yunanistan, Güney Kıbrıs İtalya güzergahında yapılması ve çok daha derin sulardan Ege´den geçmesi öngörülen, Türkiye güzergahına kıyasla çok daha uzun mesafe ve daha pahalı bir güzergah olduğunu belirterek, Rum tarafının bunu daha ileriye taşımak için de çabalarını sürdürdüğü anlattı.
Cumhurbaşkanı Akıncı, “Doğu Akdeniz barış istikrar ve işbirliği havzasına dönüşebilir. Yeter ki uluslararası toplum yanlış yerde durmaktan vazgeçsin” dedi.
“Masada da sahada da haklı ve tutarlı tavrımızı kararlı bir şekilde sürdürmeliyiz” diyen Cumhurbaşkanı Akıncı, Türkiye´nin Doğu Akdeniz´deki sismik araştırmaları ve kazı çalışmalarına da değindi.
BAKAN ÇAVUŞOĞLU: “KGK İLK BULUŞMASININ KKTC’DE GERÇEKLEŞTİRİLMESİNDEN GURUR DUYDUM”
T.C. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da katılımcıları selamlamasının ardından Konsey üyeleri ile birarada olmaktan mutluluk ve gurur duyduğunu belirtti. Konseyin çalışmalarını ve süreci yakından takip ettiğini belirten Bakan Çavuşoğlu, Kıbrıs hakkında da gündemde olan konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu “Kıbrıs Türk halkını yok sayan, siyasi eşitliği temelden yok sayan ve Kıbrıs Türk halkının iradesini yok sayan bir çözümü bizim kabul etmemiz mümkün değil” dedi.
Türkiye ve Kıbrıs Türk halkının her zaman çözümden yana olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, bugün bir çözüm yoksa bunun sebebinin, Rum tarafının hiçbir şeyi Kıbrıs Türk halkıyla paylaşmak istememesi olduğunu söyledi. Çavuşoğlu, “Tüm seçenekler dahil hepsinin müzakere edilmesini, hangisi olacaksa müzakereye açık olduğumuzu söyledik. Herhangi bir seçeneği dayatmıyoruz. Herhangi bir seçeneğin de bize dayatılmasını doğru bulmuyoruz” dedi.
Toplantının sonunda Osmaniye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İsrafil Avcı;Türkiye’nin KKTC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, KKTC Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu ve KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya Karatepe kilimi ile Osmaniye Yerfıstığı hediye etti.

  • UYARI
  • Sistem 2 Farklı Yöntemle IP Numaranızı Kayıt Altına Almaktadır. Yasal Durumlarda Bu Kayıtlar Yetkili Mercilere Tarafımızdan Verilecektir. Lütfen Yorumlarınızı Buna Dikkat Ederek Yazınız.
  • Yorumla

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz