Galatasaray’ın şampiyonluğu Kadirli’de kutlandı

Galatasaray’ın şampiyonluğu Kadirli’de kutlandı

OKUL MÜDÜRLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

OKUL MÜDÜRLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

KADİRLİ BELEDİYESİ LGS’YE GİREN ÖĞRENCİ VELİLERİNİ YALNIZ BIRAKMADI

KADİRLİ BELEDİYESİ LGS’YE GİREN ÖĞRENCİ VELİLERİNİ YALNIZ BIRAKMADI

OTOMOBİL BALYA YÜKLÜ KAMYONETE ÇARPTI 4 YARALI

OTOMOBİL BALYA YÜKLÜ KAMYONETE ÇARPTI 4 YARALI

OSMANİYE MİLLETVEKİLİ  DERYA YANIK TBMM’YE KAYDINI YAPTIRDI

OSMANİYE MİLLETVEKİLİ DERYA YANIK TBMM’YE KAYDINI YAPTIRDI

KEÇİ SÜTÜNDEN YAPILAN DOĞAL LEZZET:TELEME
    • 7 Eylül 2019 - 10:18:00

Teleme taze sağılmış Keçi sütünden yapılan olgunlaşmamış incir meyvesi ve dallarından akan süt ile mayalanıyor.
Kadirli’de  keçilerden sağılan taze süt, incir ve dalları ile mayalanarak teleme yoğurdu yapılıyor. Yaklaşık 1-2 dakikada hazır hale gelen yoğurt, pratik,doğal ve tam organik yapımı ve enerjisi nedeniyle çobanlar , tarım işçileri ve köylerde telemeyi bilen herkesin vazgeçilmezi oluyor.
Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde uzun süre gelen teleme yoğurdu artık gelenek haline geldi. Yoğurt görüntüsünü andıran teleme, pazar yada marketlerde de satılmıyor. Olgunlaşmamış incir, incir dalları ve keçi sütünden yapılan teleme, 1-2 dakika gibi kısa sürede hazırlanması ve lezzeti nedeniyle tercih ediliyor.
Teleme yapımının en ince püf noktası, keçi sağılır sağılmaz ılık ılık yapılmasıdır.
Hazırlanışı da basit olan teleme, sağılan taze sütü, içerisine mayalama özelliği olan ham incirin sütü veya dallarından çıkan süt bir kap yada kazan içerisindeki süte dökülüyor. Kısa bir süre, incir dalıyla karıştırıp, çırpılıyor,Çırpma işlemi bittikten 1-2 dakika sonra mayalanan teleme yoğurdu yemeye hazır hale geliyor.Çırpma işleminde ince ayrıntı olarak mutlaka incir dalı kullanılıyor.Tadını ve yapımını bilenler eskiden beri devam eden ve çok faydalı olduğuna inanılan teleme geleneğini , incir mevsimi olan Temmuz,Ağustos,Eylül ve Ekim aylarında mutlaka yaparak hem bu lezzeti tadıyorlar hem de bu eski geleneği yeni nesle unutturmuyorlar.

  • UYARI
  • Sistem 2 Farklı Yöntemle IP Numaranızı Kayıt Altına Almaktadır. Yasal Durumlarda Bu Kayıtlar Yetkili Mercilere Tarafımızdan Verilecektir. Lütfen Yorumlarınızı Buna Dikkat Ederek Yazınız.
  • Yorumla

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz