SİMÜLASYON DENEME SINAVI GERÇEĞİNİ ARATMADI

SİMÜLASYON DENEME SINAVI GERÇEĞİNİ ARATMADI

KADİRLİ’DE FECİ KAZA: 2 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

KADİRLİ’DE FECİ KAZA: 2 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

KADİRLİ ANDIRIN KARAYOLUNDA KAZA 4 YARALI

KADİRLİ ANDIRIN KARAYOLUNDA KAZA 4 YARALI

EMNİYETTEN HUZUR VE GÜVEN DENETİMİ..

EMNİYETTEN HUZUR VE GÜVEN DENETİMİ..

ÖĞRENCİLER YIL SONU PİKNİK ETKİNLİĞİNDE BULUŞTU

ÖĞRENCİLER YIL SONU PİKNİK ETKİNLİĞİNDE BULUŞTU

İŞKUR’DAN GELENEKSEL MESLEKLERE DESTEK
    • 31 Ekim 2018 - 06:15:00

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından 2016 yılında uygulanmaya başlanan “Ustalardan Çıraklara Geleneksel Meslek Mirasımız Programı” ile geleneksel meslekler ve bu meslekleri icra edenler desteklenerek mesleklerin gelecek kuşaklara aktarılması sağlanacak. Kültürel miras niteliğindeki geleneksel meslekler ve bu meslekleri icra eden zanaatkârlar aktif işgücü hizmetleri kapsamındaki mesleki eğitim kursları, işbaşı eğitim programı ve girişimcilik eğitimleri yolu ile desteklenerek ustaların aradığı işgücünün temin edilmesi sağlanacak.

“Ustalardan Çıraklara Geleneksel Meslek Mirasımız Programı” ile halıcılık, kilimcilik, kumaş dokumacılığı, çinicilik, seramik-çömlek yapımcılığı, işlemecilik, bakırcılık vb. geleneksel mesleklerimizi icra eden küçük aile işletmeleri desteklenerek, bu işletmelerde çırak yetiştirilmesi ile mesleğin devam ettirilmesi amaçlanıyor.

İŞKUR tarafından geleneksel meslekler kapsamında belirlenen mesleklerde genellikle kamu kurumları ile mesleki eğitim kursları düzenleniyor. Bugüne kadar düzenlenen kurs ve programlardan yaklaşık 13 bin kişi yararlanmış olup 2018 yılında düzenlenen kurs ve programlardan ise 4 bin kişi yararlandı.
Osmaniye Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ahmet Altunkaynak, Osmaniye İl Müdürlüğü olarak 2018 yılında geleneksel mesleklerde 8 Kilim Dokumacılığı kursu açtıklarını ve bu kurslarda toplam 106 kişiye mesleki eğitim verdiklerini söyledi. Ayrıca Türkiye’de marka haline gelen Karatepe köyüne özgü Karatepe kilimlerine yönelik 12 kişilik kilim dokuma kursu açtıklarını bunun yanı sıra 12 kişilik yöresel bez dokuma kursu da açarak geleneksel mesleklere katkı sağladıklarını söyledi.

  • UYARI
  • Sistem 2 Farklı Yöntemle IP Numaranızı Kayıt Altına Almaktadır. Yasal Durumlarda Bu Kayıtlar Yetkili Mercilere Tarafımızdan Verilecektir. Lütfen Yorumlarınızı Buna Dikkat Ederek Yazınız.
  • Yorumla

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz