ÇOCUK EVLERİ KOORDİNASYON MERKEZİNDE BULUNAN VE DEPREMDEN ETKİLENEN ÇOCUKLAR  İÇİN ETKİNLİK

ÇOCUK EVLERİ KOORDİNASYON MERKEZİNDE BULUNAN VE DEPREMDEN ETKİLENEN ÇOCUKLAR İÇİN ETKİNLİK

TARIM ARAZİLERİNİN KULLANIMININ ETKİNLEŞTİRİLMESİ PROJESİ KAPSAMINDA  ZEYTİN FİDANI DAĞITIM TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

TARIM ARAZİLERİNİN KULLANIMININ ETKİNLEŞTİRİLMESİ PROJESİ KAPSAMINDA ZEYTİN FİDANI DAĞITIM TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

MHP HEYETİ KADİRLİ-ANDIRIN GELİŞİM PLATFORMU DERNEĞİ’Nİ ZİYARET

MHP HEYETİ KADİRLİ-ANDIRIN GELİŞİM PLATFORMU DERNEĞİ’Nİ ZİYARET

BAĞ MAHALLESİ’NDE EV YANGINI KORKUTTU..

BAĞ MAHALLESİ’NDE EV YANGINI KORKUTTU..

MOTOSİKLET VE BİSİKLET FESTİVALİNE DAVET…

MOTOSİKLET VE BİSİKLET FESTİVALİNE DAVET…

Hüseyin Muşmul,’Uluslararası Yunus Emre ve Türkçe Bilgi Şöleni’ Karaman’ın Tanıtımına Katkı Sağlayacak
    • 6 Ekim 2021 - 09:01:02

“2021 Yunus Emre ve Türkçe Yılı” kapsamında KMÜ Rektörlüğü tarafından hazırlanan Yunus’un Gönlü Çalab’ın Tahtı adlı programın 19’uncu hafta konuğu Rektör Yardımcısı ve Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Muşmal oldu.

KMÜ Yunus Emre ve Türkçe Yılı Koordinatörü Muhammet Ali Orak’ın yönlendiriciliğinde gerçekleştirilen programda Rektör Yardımcısı ve Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Muşmal, KMÜ ev sahipliğinde 07-09 Ekim 2021 tarihinde düzenlenecek olan ‘Karaman Uluslararası Yunus Emre ve Türkçe Bilgi Şöleni’ hakkında detaylı açıklamalarda bulundu.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muşmal, “UNESCO tarafından 2021 yılının Yunus Emre yılı ilan edilmesi ve Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile 2021 yılının Yunus Emre ve Türkçe Yılı ilan edilmesi nedeniyle tüm işaretler aslında Karaman’ı gösterdi. Bizde KMÜ olarak Yunus Emre’nin vefatının 700. yıl dönümü anısına bir farkındalık oluşturmak istedik. Rektörümüz Prof. Dr. Namık Ak’ın göreve geldiği ay içerisinde kendisinin katkılarıyla hemen bu bilgi şöleni çalışmalarına başladık. Yunus Emre sadece tarihçilerin değil, Türk Dili ve Edebiyatı, İslami İlimler, Sosyoloji ve Felsefe’nin konusu aynı zamanda. Bu yüzden bilgi şölenini tertip etmek için geniş bir heyet oluşturduk. Bilgi şölenini diğer üniversitelerde yapılan programlarla aynı zaman denk getirmemek için incelemeler yaptık ve bizlere büyük destek veren Türk Dil Kurumu Başkanımız ile de istişare ederek bu tarihi belirledik. Toplamda üç gün sürecek olan bilgi şölenimizde ilk iki gün boyunca bildiriler sunulacak son gün ise Karaman’ın Kültür ve Turizmi ile ilgili bir gezi programı yapacağız.” dedi.

‘Türkçenin Yazı Dili Oluşu Süreci ve Yunus Emre’

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muşmal konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şölen ilk olarak ‘Kayadan Dokumaya Türk Dokumaları Halı Sergisi’ açılışı ile başlayacak ve Rektörümüz Prof. Dr. Namık Ak’ın açılış konuşmaları ile devam edecek. Daha sonra ise şölenimizin açılış tebliğini ‘Türkçenin Yazı Dili Oluşu Süreci ve Yunus Emre başlığı altında Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin yapacak. Türkiye genelinde 40 farklı üniversite ve kurumdan 124 bilim insanını ağırlayacağımız bilgi şöleninde Yunus Emre ve Türkçeye dair bildiriler olmasının yanı sıra Türk Dili ve Karaman’ın kültürü, tarihi, coğrafyası ve edebiyatıyla ilgili de pek çok bildiri ile karşılaşacağız. Bize yapılan 150’ye yakın müracaat arasından 120’den fazlasını kabul ettik ve bilgi şölenimizde 105 bildiri sunulacak.”

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muşmal, uzun bir aradan sonra salgın şartlarında yüz yüze yapılacak olan bilgi şöleni için üniversite olarak tüm sağlık tedbirleri aldıklarını da izleyicilere hatırlattı.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muşmal, bilim insanlarının bilim alemine ilk defa duyuracakları uzun soluklu detaylı bir şekilde hazırlamış oldukları çalışmalarını tebliğ edeceklerini belirterek, “Şölenimizde Anadolu Mektebi’nin gençleri tarafından oturum başkanlığını da kendilerinin yapacağı bir ‘Yunus Emre’ paneli gerçekleştirecekler. Gençlerimizin burada bizimle olması bizi ayrıca gururlandıran bir durum. Karaman’da ve üniversitemiz içerisinde bulunan tüm gençlerimizi şölenimize ilgi göstermesi için ayrıca davet ediyorum.” dedi.

Şölen Karaman’ın ve üniversitemizin tanıtımına çok büyük katkı sağlayacak.

Türk Dil Kurumu kitap satış aracının bilgi şöleni boyunca KMÜ yerleşkesi içerisinde olacağının müjdesini de veren Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muşmal, “Karaman’a farklı şehirlerden ilk defa gelecek olan bilim insanları Karaman’ın ve üniversitemizin tanıtımına çok büyük katkı sağlayacak. Karaman’ın güçlü ve yaşatılan şehir dokusu ile önemli bir şehir ve merkezinde çok değerli mekanlar var. Karaman’ın tanıtımını son derece önemsiyoruz. Tüm hemşerilerimizi ve gençlerimizi bilgi şölenimize davet ediyorum. Ayrıca bilgi şöleninin en başından beri bizden desteğini hiç esirgemeyen Rektörümüz Prof. Dr. Namık Ak’a, paydaşımız olan kurum ve kuruluşlara, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. ” diyerek sözlerini noktaladı.

 

  • UYARI
  • Sistem 2 Farklı Yöntemle IP Numaranızı Kayıt Altına Almaktadır. Yasal Durumlarda Bu Kayıtlar Yetkili Mercilere Tarafımızdan Verilecektir. Lütfen Yorumlarınızı Buna Dikkat Ederek Yazınız.
  • Yorumla

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz