SUMBAS’TA KAZA 1 YARALI

SUMBAS’TA KAZA 1 YARALI

TEŞEKKÜRLER OSMANİYEM!!!

TEŞEKKÜRLER OSMANİYEM!!!

Muhtar Öksüz’den bayram mesajı

Muhtar Öksüz’den bayram mesajı

POLİS HAFTASI KUTLANIYOR

POLİS HAFTASI KUTLANIYOR

BAŞKAN “MUSTAFA MERT OLCAR”DAN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI

BAŞKAN “MUSTAFA MERT OLCAR”DAN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI

HOCALI SOYKIRIMININ KURBANLARI ANILDI
    • 4 Mart 2020 - 06:54:27

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi’nde, “28 Yıldır Dinmeyen Acı; Hocalı Soykırımı” konulu anma programı düzenlendi. Azerbaycan Türkiye Büyükelçiliği’nin katkılarıyla hazırlanan programa Vali Ömer Faruk Coşkun, Azerbaycan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Hazar İbrahim, Azerbaycan Diaspora Bakan Yardımcısı Valeh Hacıyev, Uluslararası İlişkiler Analizler Merkezi Şube Müdürü Cavid Veliyev, diğer protokol üyeleri ve öğrenciler katıldı.
Saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşımız ve Azerbaycan Milli Marşının okunması ile başlayan anma programının açılış konuşmasını yapan OKÜ Rektörü Prof. Dr. Murat Türk, İdlib şehitlerine Allah’tan rahmet dileyerek, “26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesinin Hocalı kasabasında 106’sı kadın, 63’ü çocuk ve 70’ten fazlası yaşlı olmak üzere 613 Azerbaycanlı kardeşimiz vahşice ve alçakça katledilmiştir. Binlerce soydaşımız ise yaralanmış, rehin düşmüştür. Ata toprağımız olan Hocalı’da yaşanan dram Türk milletine karşı işlenmiş bir insanlık suçudur.””dedi.
Azerbaycan Diaspora Bakan Yardımcısı Valeh Hacıyev ise “Geçmişine kıymet vermeden hiçbir millet geleceğini yaşatamaz. Bu nedenle katliamlar her zaman anılmalıdır ve genç nesillere anlatılmalıdır. ”diye konuştu.
Programda konuşan Azerbaycan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Hazar İbrahim, İdlib şehitlerine Allah’tan rahmet dileyerek başladığı konuşmasının devamında, “Bizim şehitlerimiz bir, bizim geçmişimiz bir, bizim geleceğimiz birdir. Bunun için de biz burada Hocalı Anma törenini gerçekleştirerek, bütün şehitlerimizi anıyoruz. Devletlerimiz bir millet olduğu için her zaman birbirinin yanında oldu.”diye konuştu. Sözlerinin devamında Büyükelçi olarak atandığında ilk gittiği yerin Çanakkale olduğunu belirten Azerbaycan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Hazar İbrahim, “Bunu kendime bir manevi ve bir vatandaş borcu bildim. Azerbaycan’dan gelen gönüllüler Çanakkale’de savaşlarda şehit oldular. Aynı zamanda bu bizim dayanışmamızın göstergesidir. Ve bugün de bir hafta önce Cumhurbaşkanlarımız Bakü’de bir aradaydılar. Onlar tüm dünyaya bir mesaj verdiler; Türkiye ve Azerbaycan birdir. Bizim her zaman her bir konuda dayanışmamız vardır. ”diye konuştu.
Son olarak konuşan Uluslararası İlişkiler Analizler Merkezi Şube Müdürü Cavid Veliyev ise şöyle dedi: “1992 yılı yılında 25 Şubattan 26 Şubata geçtiğimiz gece Hocalı’da yaşayan sivil halka menfur bir saldırı gerçekleşti. Aslında Hocalı’lılar bir kahramandır çünkü o dönemde 2 ay kuşatmada yaşadılar ve kuşatmaya rağmen topraklarını bırakıp gitmediler. ”diye konuştu. Hocalı’nın uluslararası hukuka göre bir soykırım olduğunu ifade eden Veliyev, soykırım hakkında dinleyicilere detaylı bilgi verdi. Anma programının son bölümünde Azerbaycan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Hazar İbrahim ve Uluslararası İlişkiler Analizler Merkezi Şube Müdürü Cavid Veliyev soruları yanıtladılar.

  • UYARI
  • Sistem 2 Farklı Yöntemle IP Numaranızı Kayıt Altına Almaktadır. Yasal Durumlarda Bu Kayıtlar Yetkili Mercilere Tarafımızdan Verilecektir. Lütfen Yorumlarınızı Buna Dikkat Ederek Yazınız.
  • Yorumla

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz