Deli Güz Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübünden Doğa Yürüyüşü

Deli Güz Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübünden Doğa Yürüyüşü

KADİRLİ DEMİR SPOR LİDERLİĞE YÜKSELDİ

KADİRLİ DEMİR SPOR LİDERLİĞE YÜKSELDİ

SUMBAS’TA KAZA 1 YARALI

SUMBAS’TA KAZA 1 YARALI

TEŞEKKÜRLER OSMANİYEM!!!

TEŞEKKÜRLER OSMANİYEM!!!

Muhtar Öksüz’den bayram mesajı

Muhtar Öksüz’den bayram mesajı

ESKİ EV YAŞANTILARININ DAYANILMAZ CAZİBESİ-13
    • 23 Eylül 2021 - 08:12:01

 

Teknoloji bizi bu hâle getirdi dedi, 70 yaşındaki bir adam. Neden böyle söylüyorsunuz ki, dedim. Teknoloji bizi bayağı rahatlattı. Yok dedi, ihtiyar. Sen yanılıyorsun. Sen kolaylığı rahatlık zannediyorsun lakin durum bildiğin gibi değil. Dedim, ihtiyar masal anlatma bana. Neyi güzelmiş eskilerinde, beni yanılmakla itham ediyorsun. Bak iki gözümün çiçeği, anlatayım da dinle o zaman.
Bizim zamanımızda bulgurluklar köy meydanında kaynatılır, ve çok çok kaynatılırdı. Bişen buğdaya fedik denir ve bu fedikten herkese sehen sehen dağıtılırdı. Biz bu fedikleri kuşlar gelip yemesin, içine pislemesin fediklerin serildiği yerlerde bekçiler olurdu. Buralara kuşların gelmesini engellemek için varsa eski kasetlerden çıkarılan şeritler veya yırtık bez parçaları serilir, muşambalardan rengarenk korkuluklar yapılırdı. Korkuluğu gece görsen sen korkardın. Hele de ayın karanlığı denen devresi ise korkudan altına bile yapabilirdin. Bu korkuluklarda ayrı bir özenle yapılırdı.
Diğer taraftan bu fedik serilen tarlalarda, bulgur pişirim zamanlarında küçük çaplı şenliklerde olurdu. Çocuklar buralarda güreş tutarlar, çatal gırmaç oynarlar, tay öğretirler, cızgana binerler, çeşitli çodçuk oyunları oynarlardı. Bu meydanlar sadece fedik serme alanları değil senin anlayacağın şenlik merkezleriydi. Şimdi çocuğu güvenip te sokağa bırakamıyoruz gülüm. Park ve bahçelere tek başına göndermiyoruz. Ha unutmadan söyleyeyim. Evin altındaki bakkala ekmek almaya gönderemiyoruz.
Vay be guzum o günler ne günlerdi. Teknoloji yaşamın kendisiydi. Unutmadan bir köy meydanı görürsen sor soruştur, buralarda ne güzel anılar yaşanmıştır. Unutma ha;güzel günler geçmişte galdı.

  • UYARI
  • Sistem 2 Farklı Yöntemle IP Numaranızı Kayıt Altına Almaktadır. Yasal Durumlarda Bu Kayıtlar Yetkili Mercilere Tarafımızdan Verilecektir. Lütfen Yorumlarınızı Buna Dikkat Ederek Yazınız.
  • Yorumla

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz