İSKAN EVLERİ CAMİİNDE AŞURE ETKİNLİĞİ

İSKAN EVLERİ CAMİİNDE AŞURE ETKİNLİĞİ

JANDARMADAN UYUŞTURUCU TACİRLERİNE GEÇİT YOK

JANDARMADAN UYUŞTURUCU TACİRLERİNE GEÇİT YOK

Sporcular “ödüllendirildi”

Sporcular “ödüllendirildi”

BAŞKAN OLCAR’DAN “AŞURE” İKRAMINA DAVET

BAŞKAN OLCAR’DAN “AŞURE” İKRAMINA DAVET

Kadirli’de zabıta ekipleri iş yerlerini denetledi

Kadirli’de zabıta ekipleri iş yerlerini denetledi

DOĞU AKDENİZ KALKINMA AJANSI’NIN 95. YÖNETİM KURULU TOPLANTISI VALİ DR. ERDİNÇ YILMAZ BAŞKANLIĞINDA OSMANİYE’DE YAPILDI
    • 26 Ağustos 2020 - 06:59:57

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın 95. Yönetim Kurulu Toplantısı Vali Dr. Erdinç Yılmaz Başkanlığında Osmaniye’de Yapıldı
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın 95. Yönetim Kurulu Toplantısı Vali Dr. Erdinç Yılmaz Başkanlığında; Hatay Valisi Rahmi Doğan, Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, Osmaniye İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Ali Gizlice, Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Devrim Murat Aksoy, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şahin Balcıoğlu ve DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız’ın katılımlarıyla Büyük Osmaniye Oteli’nde düzenlendi.

DOĞAKA Yönetim Kurulu Başkanlığını Valimiz Dr. Erdinç Yılmaz Devraldı

Toplantı öncesinde Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, DOĞAKA Yönetim Kurulu Başkanlığını Vali Dr. Erdinç Yılmaz’a devretti. Görevi devralan Vali Dr. Erdinç Yılmaz, “Bilindiği üzere Kalkınma Ajanslarının Yönetim Kurulu Başkanlığı, faaliyet bölgesinde yer alan illerin Valileri tarafından dönüşümlü olarak yürütülmektedir. 25 Temmuz 2020 tarihi itibarıyla Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanlığı şahsım tarafından yürütülmeye başlanmıştır. Bu vesile ile önceki dönemde Kurul Başkanlığını yürüten Kahramanmaraş Valisi Sayın Ömer Faruk Coşkun’a ve şahsında değerli Yönetim Kurulu Üyelerine hizmetlerinden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. ”dedi.

Açılış konuşmasının ardından DOĞAKA 95. Yönetim Kurulu Toplantısı Vali Dr. Erdinç Yılmaz başkanlığında başladı. Toplantıda konuşan Vali Yılmaz, “Ajansımız faaliyetlerine 2020 Yılı Çalışma Programı çerçevesinde devam etmektedir. Destek programları kapsamında, ilk kez Ajansımız tarafından uygulanan “finansman desteği” programında değerlendirme çalışmaları tamamlanmıştır. Bugünkü toplantımızda, değerlendirme sonuçlarının uygun bulunması halinde başarılı projeler kamuoyu ile paylaşılacaktır. Pilot uygulama olarak Hatay ilinde yer alan Antakya Mobilya İhtisas Küçük Sanayi Sitesi’nde yer alan firmalara yönelik uygulanan programın ardından benzer programlar Kahramanmaraş ve Osmaniye illerimizde diğer sektörlere yönelik olarak yaygınlaştırılacaktır. Diğer taraftan, 2020 yılının diğer destek programlarına yönelik rehber çalışmaları taslak olarak tamamlanmıştır. Yönetim Kurulu’nun uygun bulması ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onayı sonrasında yeni programların Eylül ayı içerisinde ilan edilmesi planlanmaktadır. Ajansımızın destek mekanizmaları arasında yer alan Güdümlü Proje Desteği kapsamındaki Osmaniye Denetimli Serbestlik Hizmetleri Sürekli Eğitim Merkezi Projesi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanmıştır. Proje ile oluşturulacak merkezde, denetimli serbestlik kapsamındaki kişilere, kişisel gelişim ve meslek kazandırma eğitimleri verilecektir. Bununla birlikte Kahramanmaraş Metal Mutfak Eşya Test Analiz ve Ar-ge Merkezi, Hatay Kireçlik Yarma Sistemi Ortak Kullanım Tesisi ve İskenderun Teknik Üniversitesi Kaynakçılık Mükemmeliyet Merkezi projeleri Bakanlık onayı aşamasındadır. Kahramanmaraş Çağlayancerit Ceviz İşleme ve Paketleme Tesisi Projesi’nde ise başvuru süreci tamamlanmıştır.” dedi.

Vali Dr. Erdinç Yılmaz sözlerine şöyle devam etti, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında Osmaniye ilinden Değirmenocağı Rahime Hatun Kadın Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin süs bitkileri yetiştiriciliğine yönelik sera projesi, Kahramanmaraş Teknokent A.Ş.’nin tekstil sektöründe moda ve tasarımcı yetiştirme projesi ve Afşin Belediyesi’nin lavanta işleme tesisi projesi Bakanlık tarafından uygun bulunmuştur. Bu projelerle birlikte toplam 3 Milyon 400 Bin TL ilave kaynak bölgemize kazandırılmıştır. Bunların yanı sıra diğer ulusal ve uluslararası fonlardan bölgemize kaynak sağlamaya yönelik çalışmalar yürütülmektedir. Bu amaçla Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası’nın 2, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nin 2, Afşin Ticaret ve Sanayi Odası’nın 1 olmak üzere toplam 5 projeye yazım aşamasında destek sağlanmış ve bu projelere ortak olunmuştur. Program ve proje bazlı bu faaliyetlerin yanı sıra araştırma-inceleme çalışmalarına da devam edilmektedir. Bu kapsamda Osmaniye Turizm Stratejisi ve Eylem Planı çalışması tamamlanmıştır. Turizm sektöründe altyapı projeleri, turizm faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve insan kaynaklarının geliştirilmesi gibi birçok konuda tespit ve önerilerin yer aldığı çalışma, yararlanıcıların istifadesine sunulmuştur. Bunların dışında 2020 Yılı Çalışma Programı çerçevesinde proje izleme ve değerlendirme faaliyetleri ile yatırım destek ve tanıtım faaliyetlerine devam edilmektedir. Ayrıca 2021 Yılı Çalışma Programı hazırlıklarına başlanılmıştır. 2021 yılında uygulanacak destek programları ve yürütülecek faaliyetlerin yer alacağı çalışma programı, ilgili paydaşlarla işbirliği içerisinde katılımcı bir anlayış ile hazırlanmaktadır. “dedi.

DOĞAKA’nın 95. Yönetim Kurulu Toplantısı gündem maddelerinin görüşülmesi ile sona erdi.

  • UYARI
  • Sistem 2 Farklı Yöntemle IP Numaranızı Kayıt Altına Almaktadır. Yasal Durumlarda Bu Kayıtlar Yetkili Mercilere Tarafımızdan Verilecektir. Lütfen Yorumlarınızı Buna Dikkat Ederek Yazınız.
  • Yorumla

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz