OSMANİYE MİLLETVEKİLİ  DERYA YANIK TBMM’YE KAYDINI YAPTIRDI

OSMANİYE MİLLETVEKİLİ DERYA YANIK TBMM’YE KAYDINI YAPTIRDI

TANSİYON VE ŞEKER ÖLÇÜMÜ YAPILDI

TANSİYON VE ŞEKER ÖLÇÜMÜ YAPILDI

HEM’DE YIL SONU SERGİSİ DÜZENLENDİ

HEM’DE YIL SONU SERGİSİ DÜZENLENDİ

15 TEMMUZ İMAM HATİP ORTAOKULUNDA ÖDÜL YAĞMURU

15 TEMMUZ İMAM HATİP ORTAOKULUNDA ÖDÜL YAĞMURU

GAZİOĞLU’NDAN  ÜYELERİNE EV  ZİYARETİ

GAZİOĞLU’NDAN ÜYELERİNE EV ZİYARETİ

ÇOK UZAKTAN EĞİTİM!
    • 29 Mart 2023 - 08:07:11

ÇOK UZAKTAN EĞİTİM!

Yaşanan büyük felaketin hemen arkasından depremzedelerimizin barınma ihtiyacını karşılamak adına ülke genelindeki üniversitelerdeki eğitimlerin durdurulması ve Kredi Yurtlar Kurumuna ait yurt odalarının AFAD’ın emrine verilmesi, her ne kadar aciliyet bakımından yerinde bir karar gibi görünse de uzun vadede ne gibi dezavantajlar doğuracağı pek kestirilmeden hızlı atılmış bir adım oldu. Ne yazık ki manzara çok kötüydü, elbette çaresizdik, düşkündük, tarumar haldeydik…Böylesine sıcağı sıcağına alınmış bir karar başlangıçta hepimize doğru gibi geldi. Lakin biraz sakinleşip aradan biraz zaman geçince, biraz daha soğukkanlı ve sağduyulu düşününce verilen bu kararın daha sonra yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini şimdi daha iyi anlıyoruz.

Elbette, depremin şiddetli vurduğu K.Maraş, Hatay ve Adıyaman gibi şehirlerden çevre illere büyük bir göç kordonu oluştu,bir barınma gerçeği ortaya çıktı fakat deprem bölgesine uzak olan İstanbul gibi büyük şehirlerimizdeki yurt kapasitesinin çok azının dolduğu söylendi.Yurtlara ihtiyaç olduğu gerekçesiyle üniversitelerde yüz yüze eğitime ara verilmesini,sonrasında ise uzaktan eğitime geçilmesini doğru bulmuyorum. Pandemi zamanında uzaktan yapılan online eğitimin beklenen performansın çok uzağında kaldığına hepimiz şahit olduk. Deprem bölgesindeki 11 ildeki 8 üniversite ve yurtlarında bir yıkım olmadı.

Ülke genelindeki üniversitelerde açık öğretim dışında neredeyse 4 milyon genç eğitim görüyor. Sadece 376 bin 770 bin öğrencimiz depremden etkilenen bölgelerde eğitim alıyor. Bu kadar büyük bir yüzdelik dilime sahip olan üniversite gençliğini yüz yüze eğitimden uzak tutmak artık şu gün itibariyle yanlıştan öte bir şey değildir.

Yüz yüze eğitimin aktif bir biçimde devam etmesi ülke geleceği açısından ciddi önem arz etmektedir. Öyle ki Kurtuluş Savaşı süresinde bile öğrenciler,cepheden uzak tutulmuştur. 2 yıl kadar süren Covid salgını nedeniyle büyük yara alan eğitim sistemimizin ilk kademeden başlayarak üniversite sıralarına kadar köklü reformlardan geçmesi kaçınılmaz. Ülke olarak ciddi olumsuzluklarla karşı karşıya kalan eğitim sistemimizi yeniden canlandırmak ,ayağa kaldırmak artık şart.Unutmayalım ki sağlam binaların projelerini çizecek,inşaatını yapacak olan gençleri biz bu üniversitelerde yetiştireceğiz.

EMRE KIR-EĞİTİMCİ-YAZAR

  • UYARI
  • Sistem 2 Farklı Yöntemle IP Numaranızı Kayıt Altına Almaktadır. Yasal Durumlarda Bu Kayıtlar Yetkili Mercilere Tarafımızdan Verilecektir. Lütfen Yorumlarınızı Buna Dikkat Ederek Yazınız.
  • Yorumla

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz