İSKAN EVLERİ CAMİİNDE AŞURE ETKİNLİĞİ

İSKAN EVLERİ CAMİİNDE AŞURE ETKİNLİĞİ

JANDARMADAN UYUŞTURUCU TACİRLERİNE GEÇİT YOK

JANDARMADAN UYUŞTURUCU TACİRLERİNE GEÇİT YOK

Sporcular “ödüllendirildi”

Sporcular “ödüllendirildi”

BAŞKAN OLCAR’DAN “AŞURE” İKRAMINA DAVET

BAŞKAN OLCAR’DAN “AŞURE” İKRAMINA DAVET

Kadirli’de zabıta ekipleri iş yerlerini denetledi

Kadirli’de zabıta ekipleri iş yerlerini denetledi

‘’ÇOCUK GELİN’’CİKLER…
    • 16 Aralık 2022 - 08:01:06

‘’ÇOCUK GELİN’’CİKLER – EMRE KIR

Her geçen gün çocuk gelinlerin arttığına, zorla evlendirilip kötü bir hayata mahkum edildiğine ne yazık ki şahit olmaya devam ediyoruz. Sayısal istatistiklere göz attığımızda rakamlar okuduklarımızdan ve gördüklerimizden daha ürkütücü. Araştırmalar her 7 dakikada bir 15 yaş altı bir kız çocuğunun çocuk gelin olduğunu ve bu sayının dünya genelinde neredeyse 15 milyon gibi saçma bir rakama ulaştığını ifade ediyor. Ne yaparsanız yapın, eğitimler, seminerler ya da ikazlar hiçbir işe yaramıyor. Şimdi hepimiz her yerden ‘’cahillik’’ deyip geçeceğiz ama bunun adı cahillik olamaz. Çünkü biz çok insan biliyoruz, tanıyoruz dişini tırnağına takıp gece gündüz çalışan, ufacık yaştaki kızlarını okutabilmek için gecelere kadar sokakta ekmek parası peşinde koşan çok değerli anne babaları… Bunun adı cahillik olamaz, bu düpedüz sapıklık, sapkınlık, insanlık dışı bir canilik. Daha hayatın anlamının farkında bile olmayan, ağzı süt kokan, çocukluğu oyunlara doyamamış ufacık bedenleri zorla evlendirmeye çalışmayı kendine vazife edinmiş maalesef çok ruh hastası var aramızda.

İşte bunlardan biri de yakın zamanda önce gündeme, sonra insanların yüreğine oturdu. Bir tarikat şeyhinin 6 yaşındaki kızını kendi müridiyle evlendirip, bir de gelinlik giydirerek fotoğraflarını çekmesi bize sapıklığın bu kadarını da görmemiştik dedirtti.Dedirtti dedirtmesine ama bundan önce de buna benzeyenini yüzlerce kez gördük,korkarım daha da fazlasını görmeye devam edeceğiz. 6 yaşında evlendirilen, 14 yaşında gerdeğe sokulan, 2 yıl sonra da hamile kalıp doğum yapan bir kız çocuğundan bahsederken bu endişem, bu korkum giderek artıyor. Her yerden mesajlar atılıyor, tweetler gönderiliyor, olmadı belki daha sonra sokakta birkaç yerde sloganlar da atılacak, bir süre konuşacağız, beddualar yağdıracağız, ama tweet atarak, küfrederek, beddua göndererek hallolabilseydi eğer yüz kere bin kere çözülürdü bu iş.Sadece sapık,art niyetli,haysiyetsiz çocuk gelin damatlarını ,bunlara peşkeş çeken anne babaları hapse atmakla,cezalandırmakla işin belki bir kısmını halletmiş gibi görünebilirsiniz fakat bu işin bir de hukuki boşluğu var elbette. Dini nikah kavramının suiistimal edildiği çok açık bir gerçek. Resmi nikah zorunluluğunu ortadan kaldırarak sadece dini nikah ile bu işi halletmek, dini nikah ile çocukları ‘’rızası var’’ adı altında evlendirmek ve maalesef cinsel birliktelik rıza yaşını 15’ten 12’ye düşürmek bu tür zihniyette olan kişilere düpedüz zemin hazırlıyor.

Kız çocuklarına karşı sevgisini, ilgisini yitirmiş, ebeveynlik sıfatından çıkmış anne ve babalar, yanlarında sapkın, ahlaksız damat kılığında gezen yaratıklar ve aralarında kalmış zavallı minik bedenler… Bir de bu nikaha şahitlik eden imamlar. Onları da unutmamak gerek. İmamlar rıza göstermeden bu suç işlenmez asla.Bu küçük yaşta minik bedenleri evlendirmek için insanlık dışı bir gaflete düşmüş ve kendilerine nikah için başvuru yapmış yahut iletişime geçmiş olan şahısları devletimizin kolluk görevlilerine bildirseler,ihbar etseler de bu masum yavrular devlet korumasına alınsa çok iyi olmaz mı? Neden bu suça ortak oluyorlar?

Sonuç olarak net bir tavra ihtiyacımız var. Çocuk yaşta dedesinin yaşındaki adamlarla evlendirilen kız çocuklarımıza sözle, lafla ya da tweetlerle değil sahiden sahip çıkalım,Bu tür sapkın işlere kim şahit oluyorsa,annesi babası,imamı ,dini görevlisi ;bu ahlaksızlığın yakasına yapışıp hesap sormazsak bu çocuk gelin vakaları bitmez.

Ve günümüzde artık tasavvuf ve maneviyattan uzaklaşmış, ticari bir holdinge dönüşmüş, kumandası çok farklı yerlerde olan bazı tarikatların ciddi manada denetlenmesi gerekiyor. Ne kadar yasal zemin oluşturulursa her şey o kadar şeffaflaşır.

  • UYARI
  • Sistem 2 Farklı Yöntemle IP Numaranızı Kayıt Altına Almaktadır. Yasal Durumlarda Bu Kayıtlar Yetkili Mercilere Tarafımızdan Verilecektir. Lütfen Yorumlarınızı Buna Dikkat Ederek Yazınız.
  • Yorumla

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz