SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN “KADINA ŞİDDETE HAYIR”

SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN “KADINA ŞİDDETE HAYIR”

JANDARMADAN  BAKIMA MUHTAÇ OLAN HAYVANLARA DESTEK

JANDARMADAN BAKIMA MUHTAÇ OLAN HAYVANLARA DESTEK

ÜCRETSİZ ÇORBA EVİ YENİDEN AÇILDI

ÜCRETSİZ ÇORBA EVİ YENİDEN AÇILDI

KADİRLİ OSMANİYE YOLUNDA KAZA

KADİRLİ OSMANİYE YOLUNDA KAZA

ALASIRT, SAHAYA İNDİ, SIKMADIK EL BIRAKMADI

ALASIRT, SAHAYA İNDİ, SIKMADIK EL BIRAKMADI

YERFISTIĞINDA 43 BİN TON ÜRETİM BEKLENİYOR
    • 11 Ekim 2023 - 08:50:56

YERFISTIĞINDA 43 BİN TON ÜRETİM BEKLENİYOR

OSMANİYE’de bu yıl 113 bin dekar alanda ekimi yapılan yerfıstığında, yaklaşık 43 Bin ton üretim bekleniyor. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Arslanlı Köyünde düzenlenen hasat etkinliği programına katılan Vali Erdinç Yılmaz, “Yer fıstığı çok önemli bir besin kaynağı, birçok faydası olan mucizevi bir bitki. Bu ürünün üretilmesine öncülük eden bütün çiftçilerimize teşekkür ediyorum.” Dedi.

Vali Erdinç Yılmaz, traktöre binerek Osmaniye yer fıstığı hasadı yaptı. Etkinliğe, Vali Yılmaz’ın yanı sıra Tarım ve Orman İl Müdürü Erdem Kolabaş, Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Devrim Murat Aksoy, Osmaniye Ticaret Borsası Başkanı Sait Çenet, Osmaniye Ziraat Odası Başkan Vekili Murtaza Özer, Köy Muhtarları ve üreticiler katıldı.

Tarlada önce yer fıstığının sökümünü gerçekleştiren daha sonra hasadını yapan Vali Erdinç Yılmaz, hasadın ardından yaptığı açıklamada “Bugün fıstık hasadı yapıyoruz; önce sökümünü gerçekleştirdik, sonra harmanını yaptık. Yer fıstığının başkenti Osmaniye’miz, yer fıstığında öncü bir İlimiz. Yer fıstığı üretiminde Türkiye’de ikinciyiz; işleme merkezi, piyasası yüzde 90 Osmaniye’mizde oluşmuş durumda.” dedi. Sözlerinin devamında Osmaniye’de bulunan Yer Fıstığı Müzesinden de söz eden Vali Yılmaz, Müzede Osmaniye yer fıstığının üretim aşamaları konusunda bilgi sunulduğunu ve görülmeye değer bir Müze olduğunu kaydetti. Vali Yılmaz sözlerine şöyle devam etti, “2023 yılında yaklaşık 113 Bin dekar alanda yer fıstığı ekimi yapıldı. Yaklaşık 43 Bin Ton üretim beklenmektedir. Yer fıstığı çok önemli bir besin kaynağı, birçok faydası olan mucizevi bir bitki. Bu ürünün üretilmesine öncülük eden bütün çiftçilerimize teşekkür ediyorum. Hayırlı, bereketli kazançlar diliyorum. Yer fıstığı Osmaniye’mizde istihdam anlamında da çok önemli bir yer teşkil etmektedir. 350 işletmede yaklaşık 3 bin 500 ailemiz buradan geçimini sağlamaktadır. Daha güzel, daha verimli, yer fıstığımızı daha iyi değerlendireceğimiz önümüzdeki süreçlerin olacağına inanıyorum. Hayırlı, bereketli kazançlar diliyorum.” dedi.

  • UYARI
  • Sistem 2 Farklı Yöntemle IP Numaranızı Kayıt Altına Almaktadır. Yasal Durumlarda Bu Kayıtlar Yetkili Mercilere Tarafımızdan Verilecektir. Lütfen Yorumlarınızı Buna Dikkat Ederek Yazınız.
  • Yorumla

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz