Ömer Çelik, Andırınlılar ve Kadirliler Derneğinin etkinliğine katıldı

Ömer Çelik, Andırınlılar ve Kadirliler Derneğinin etkinliğine katıldı

Vali basın mensuplarıyla bir araya geldi

Vali basın mensuplarıyla bir araya geldi

KÖYDES YATIRIM PROGRAMI KİLİT PARKE TAŞI YOL YAPIM  İHALESİ YAPILDI

KÖYDES YATIRIM PROGRAMI KİLİT PARKE TAŞI YOL YAPIM İHALESİ YAPILDI

OKÜ’de 4 Yeni Program Açıldı ve 10 Bölüm İlk Defa Öğrenci Alacak

OKÜ’de 4 Yeni Program Açıldı ve 10 Bölüm İlk Defa Öğrenci Alacak

BAKAN YANIK “150 YATAKLI MUHTEŞEM BİR ESERİ KADİRLİ’MİZE KAZANDIRIYORUZ”

BAKAN YANIK “150 YATAKLI MUHTEŞEM BİR ESERİ KADİRLİ’MİZE KAZANDIRIYORUZ”

YAŞARDIK UMUT İÇİN …
    • 14 Ağustos 2020 - 05:50:10

“Kredi kartı nedir bilmezdik. Bakkala falan borç yazdırırdık. Bakkallar süpermarket olmadığı için haciz falan da gelmezdi.Öğretmenler saygı görürdü. Ana baba gelip hötzöt edemezdi. Öğretmenlerden gizli sigara içmek cesaretti ama okul önünde uyuşturucu satmak akla hayale bile gelmezdi!Semtlere göre okul farkı yine vardı ama kimsenin anası babası “benim çocuğum onunla, bununla aynı sınıfta olamaz” diyemezdi. Ayıptı, günahtı, gerçekten Allah’tan da kuldan da utanırdı insanlar.

Sokaklar böyle boş ve ruhsuz değildi, aksine kimse eve girmezdi. Büyükler çay, kek, börek sohbete dalarken, çocuklar sokaklarda tipi tip, gazoz kapağı, misket, yakar top, çelik çomak, uzuneşek, saklambaç oynar, gençler mahalle maçları yapardı. O zamanda televizyon vardı ama her evde bulunmazdı, siyah beyazdı her şey ama yaşamımız renkliydi. Böreğimizi, çekirdeğimizi alır, tv olan komşumuza sinemaya gider gibi giderdik.

Filmler, diziler kısıtlıydı ama bizim Teksas, Tommiks, Zagor, Mandreke gibi koleksiyonlarını yaptığımız çizgi kahramanlarımız vardı.Ya komşuluk? Bayramlar da başkaydı, öyle seyahatler, tatil vs. yoktu. Ayırım, ötekileştirme, öteleme yoktu. Gayrı Müslim komşularımızla bayramlarımızı ve bayramlarını beraber kutlardık.

Sabah evden çıkar akşama kadar sokakda oyun oynar, komşu evinden su içer, yemek yer yine oyuna koşardık. Şimdi çocukları bırakın sokakta oynatmayı, kapının önündeki bahçede bile tek başına bırakıp da oynatamıyoruz

Gelecek korkumuz yoktu. Kin, nefret nedir, öteki, beriki nedir bilmezdik.Acılarımızı paylaşırdık, ya bana birşey olursa diye bu kadar dertlenmezdik, birimizde cenaze olsa yasını bütün sokak tutardık. Sevmek öyle kolay değildi, aşk emek isterdi, yürek isterdi, öyle üç günlük aşklar yoktu, yıllarca içinden sever ama söyleyemeye korkardın, sevdin mi adam gibi severdin.Komsu kızları komsu erkek çocuklarına emanetti. Çocuklar oynarken gece 22.00 23.00’ lere kadar anne baba bahçelerde komsularla oturur, hiç kimse kimseye kötü gözle bakmazdı.

Sıkımı bir başka mahalledeki bir kimsenin çocuğu senin mahallende çapkınlık yapacak. Komşu Ayşe abla “hadi yavrum bana 2 ekmek alıver” dese, sorgulamadan, düşünmeden gidiyorduk. İnsanlar insandı, komşular komşu, hüzünler ve sevinçler ortaktı, yaşamda bir tat vardı.Kısacası yaşamaktan da zevk alırdık, mücadele etmekten de…”- MUSTAFA KEMAL EVREN ÇİĞİL

  • UYARI
  • Sistem 2 Farklı Yöntemle IP Numaranızı Kayıt Altına Almaktadır. Yasal Durumlarda Bu Kayıtlar Yetkili Mercilere Tarafımızdan Verilecektir. Lütfen Yorumlarınızı Buna Dikkat Ederek Yazınız.
  • Yorumla

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz