CGC’yi ziyaret eden Avukat Talha Akif Gürbüz,  “Bizim safımız Cumhurbaşkanımızın yanıdır” 

CGC’yi ziyaret eden Avukat Talha Akif Gürbüz, “Bizim safımız Cumhurbaşkanımızın yanıdır” 

Duyuru….

Duyuru….

Durmuşoğlu’ndan sağlık müjdesi

Durmuşoğlu’ndan sağlık müjdesi

Ücretsiz Fizik Tedavi Hizmeti…

Ücretsiz Fizik Tedavi Hizmeti…

Aybüke Avrupa Şampiyonu…

Aybüke Avrupa Şampiyonu…

TAŞLAR ÜZERİNE-4
    • 16 Kasım 2021 - 08:39:34

Bir vakit namazını eda eylemek üzere veyahutta turistik bir gezi amacıyla Kadirli ilçemizde bulunan tarihi Alacami’yi ziyaret ettiğinizde cami duvarlarında işlemeli taşlar görürsünüz. Bu taşlar gerek Alacaminin ilk inşaatında gerekse fethi müteakip atalarımızın yapmış olduğu yenileme çalışmaları esnasında bin bir özen ve emekle bulundukları yerlere nakşedilmişlerdir.
Alacamiye iyi manada gittiğinizde yukarıda bahsettiğimiz özel işlemeli taşları yakından görebilirsiniz. Biraz dikkatli baktığınızda bu taşların bir sanat eseri olarak işlendiğini ve özel anlamlar yüklenilerek buralara konulduğunu fark edersiniz. Her işlemeli taşın derin manaları vardır.
Taş işlemeciliği ve işçiliği insanoğlunun üzerinde çok çalıştığı bir konudur. Hatta Urartu medeniyetinin yapmış olduğu güzel taş eserlere istinaden bir Taş Medeniyeti olduğu da söylenir. Bununla birlikte yaşlı dünyamızın çok değişik bölgelerinde kurulan birçok medeniyette taş ve taş işlemeciliğine çok önem vermiştir. Her Medeniyet kendi yaşam tarzı, dini inancı ve bölgesel durumu nedeniyle taşlara şekil vermiş ve bu şekillere de deri anlamlar vermiştir.
Son yıllarda ise taş işlemeciliği bir gelir ve geçim kaynağı olmuştur. Taşların işlemecilik yanında sağlık yönünden de faydalarını gören insanoğlu bu taş işlemeciliği sanatını bir gelir kaynağına dönüştürmeyi başarmıştır. Bu konu ile ilgili detaylı bilgi ve görselleri bir alışveriş merkezi ve süs eşyaları satan dükkanlar da görebilirsiniz. Sahi sizin sağlık taşınız nedir?

  • UYARI
  • Sistem 2 Farklı Yöntemle IP Numaranızı Kayıt Altına Almaktadır. Yasal Durumlarda Bu Kayıtlar Yetkili Mercilere Tarafımızdan Verilecektir. Lütfen Yorumlarınızı Buna Dikkat Ederek Yazınız.
  • Yorumla

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz