SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN “KADINA ŞİDDETE HAYIR”

SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN “KADINA ŞİDDETE HAYIR”

JANDARMADAN  BAKIMA MUHTAÇ OLAN HAYVANLARA DESTEK

JANDARMADAN BAKIMA MUHTAÇ OLAN HAYVANLARA DESTEK

ÜCRETSİZ ÇORBA EVİ YENİDEN AÇILDI

ÜCRETSİZ ÇORBA EVİ YENİDEN AÇILDI

KADİRLİ OSMANİYE YOLUNDA KAZA

KADİRLİ OSMANİYE YOLUNDA KAZA

ALASIRT, SAHAYA İNDİ, SIKMADIK EL BIRAKMADI

ALASIRT, SAHAYA İNDİ, SIKMADIK EL BIRAKMADI

KARACAÖREN GÖLETİ İLE 810 DEKAR TARIMSAL ARAZİNİN SULAMA SUYU İHTİYACINI KARŞILANACAK
    • 11 Ekim 2023 - 08:48:46

KARACAÖREN GÖLETİ İLE 810 DEKAR TARIMSAL ARAZİNİN SULAMA SUYU İHTİYACINI KARŞILANACAK

OSMANİYE’nin Düziçi ilçesinde yapım aşamasında sona gelinen Karacaörengöleti, 810 dekar tarımsal arazinin sulama suyu ihtiyacını karşılayacak. Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için çalışmalarını sürdürüyor.
Düziçi İlçesi Karacaören Göleti’nde devam eden çalışmalarda sona yaklaşıldığını ifade eden DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Bu proje ile Osmaniye ili Düziçi ilçesinde 810 dekar tarımsal arazinin sulama suyu ihtiyacının karşılanacağını” ifade etti.
Genel Müdür Mehmet Akif Balta yapmış olduğu açıklamada, “Osmaniye Düziçi Ağaçlı Deresi üzerinde yer alan Karacaören Göleti, temelden 39 m yüksekliğinde inşaaedilmişti. 500 bin m3 su depolama kapasitesine sahip olan Göletin ikmal inşaatı kapsamında göl alanında kil blanketuygulaması yapılmıştır.” dedi.
EKİM AYI İTİBARİYLE ÇALIŞMALAR TAMAMLANACAK
Projenin ayrıntılarına da değinen Genel Müdür Balta, “Çalışmalar kapsamında; öncelikle göletteki 27 bin m3 su tahliye edilmiş ve yaklaşık 130 bin m3 kazı yapılmıştır. Göletteki su kaçaklarının önlenmesi maksadıyla gövde kısmına 83 bin metreküp geçirimsiz dolgu, 8 bin m3 filtre dolgu, 20 bin m3 koruyucu örtü dolgusu ve 60 bin m3 zayiat dolgusu yapılmıştır. Ayrıca suyun oluşturacağı erozyonu önlemek maksadıyla da 12 bin metreküp riprap yapısı ve 1200 metrekare harçlı pere imalatı yapılmıştır.” dedi. KaracaörenGöleti İkmal İşi kapsamında çalışmaların son aşamasına gelindiğini söyleyen Akif Balta, “Fiziki olarak yüzde 99’u tamamlanan Karacaören Göleti’nde ekim ayı itibariyleçalışmaların tamamlanması neticesinde 810 dekar alan sulanabilecektir.” dedi.
OSMANİYELİ ÜRETİCİLERE YILDA 5 MİLYON LİRA EK GELİR
810 dekar araziye sulama suyu verecek olan KaracaörenGöleti’nin bölge tarımı için büyük önem taşıdığını belirtenBalta, “Gölet sayesinde 810 dekar arazide sulama maliyetleri düşecek, verim artacak. Sulu tarıma geçilmesiyle birlikte çiftçimiz farklı ürünler ekip, dikebilecek. Kazançları artacak.Osmaniyeli üreticiler, 2023 yılı rakamlarıyla yılda yaklaşık 5 milyon lira daha fazla kazanacak” dedi.

  • UYARI
  • Sistem 2 Farklı Yöntemle IP Numaranızı Kayıt Altına Almaktadır. Yasal Durumlarda Bu Kayıtlar Yetkili Mercilere Tarafımızdan Verilecektir. Lütfen Yorumlarınızı Buna Dikkat Ederek Yazınız.
  • Yorumla

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz