SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN “KADINA ŞİDDETE HAYIR”

SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN “KADINA ŞİDDETE HAYIR”

JANDARMADAN  BAKIMA MUHTAÇ OLAN HAYVANLARA DESTEK

JANDARMADAN BAKIMA MUHTAÇ OLAN HAYVANLARA DESTEK

ÜCRETSİZ ÇORBA EVİ YENİDEN AÇILDI

ÜCRETSİZ ÇORBA EVİ YENİDEN AÇILDI

KADİRLİ OSMANİYE YOLUNDA KAZA

KADİRLİ OSMANİYE YOLUNDA KAZA

ALASIRT, SAHAYA İNDİ, SIKMADIK EL BIRAKMADI

ALASIRT, SAHAYA İNDİ, SIKMADIK EL BIRAKMADI

DOĞAKA’NIN 111. YÖNETİM KURULU TOPLANTISI OSMANİYE’DE YAPILDI
    • 15 Kasım 2023 - 08:48:40

DOĞAKA’NIN 111. YÖNETİM KURULU TOPLANTISI OSMANİYE’DE YAPILDI

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın 111. Yönetim Kurulu Toplantısı, Osmaniye Valisi ve DOĞAKA Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Erdinç Yılmaz Başkanlığında; Kahramanmaraş Valisi Mükerrem Ünlüer, Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, Osmaniye İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Ali Gizlice, Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Devrim Murat Aksoy, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Buluntu ve DOĞAKA Genel Sekreteri Oğuz Alibekiroğlu’nun katılımlarıyla Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi Toplantı Salonunda düzenlendi.

Toplantıda konuşan Osmaniye Valisi ve DOĞAKA Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Erdinç Yılmaz, toplantının Bölgemiz adına hayırlı olmasını dileyerek, “Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın, Osmaniye ilinde yapacağımız 111. Yönetim Kurulu Toplantısı’na hoş geldiniz diyor, bu toplantının Bölgemiz adına hayırlı olmasını diliyorum. Ajansımız faaliyetlerine; destek programları uygulamaları, ulusal ve uluslararası programlara yönelik proje geliştirme çalışmaları, yatırım destek ve tanıtım faaliyetleri ile araştırma, analiz ve planlama çalışmaları çerçevesinde devam edilmektedir. Yürüttüğü çalışmalarda 2023 Yılı Çalışma Programı ve buna bağlı 2023 Yılı Bütçesini esas alan Ajansımız, 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan deprem felaketi sonrasında bu belgeleri revize ederek, tüm faaliyetlerini depremin yol açtığı zararın giderilmesi ve özellikle ekonomik altyapının yeniden ayağa kaldırılması amacıyla yeniden kurgulamıştır. Bu amaçla, Ajansımızın kendi bütçesine ilave olarak deprem bölgesi dışında kalan tüm Kalkınma Ajanslarının bütçesinden Ajansımıza aktarılan kaynaklar da dahil edilerek oluşturulan yaklaşık 285 Milyon TL bütçe ile Bölgesel Kalkınma Odaklı Afet Eylem Programı uygulamaya alınmıştır. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda hazırlanan program ile depremin en ağır yıkımının yaşandığı Hatay ili başta olmak üzere Kahramanmaraş ve Osmaniye illerimize yönelik yeni projeler hayata geçirilmiştir. Bununla birlikte Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda her üç ilimizde de uygulanan Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı, Hatay ilimizde uygulanan Cazibe Merkezlerini Destek Programı, Kahramanmaraş ilimizde uygulanan Üreten Şehirler Programı gibi destek programında da afet sonrası toparlanmaya yönelik yatırımlar göz önünde bulundurulmuştur. Bununla birlikte başta Avrupa Birliği fonları ve Birleşmiş Milletlere bağlı uluslararası kuruluşların destek programları olmak üzere ulusal ve uluslararası kaynakların bölgemizdeki yeniden toparlanma sürecine katkı sağlamasına yönelik işbirliği çalışmaları yürütülmüştür. Ayrıca önceki dönemlerde uygulamaya alınan; turizm altyapısı programları, özel sektöre yönelik faizsiz kredi desteği programları, güdümlü proje desteği kapsamındaki projelerin uygulanmasına devam edilmiştir.”dedi.

Vali Yılmaz sözlerinin devamında şöyle konuştu, “Tüm bu programlar ve uluslararası projeler kapsamında Ajansımız tarafından 2023 yılında tamamlanan, uygulamasına devam edilen, sözleşme aşamasına alınan ve planlanan toplam 90 adet projenin toplam bütçesi 554 Milyon 961 Bin TL.dir. Bu projelere sağlanan hibe desteği ise 501 Milyon 363 Bin TL.dir. Önümüzdeki dönemde, bölgemizdeki toparlanma ve yeniden ihya sürecine katkı sağlayacak yatırımların fonlanmasına devam edilecektir. 2024-2028 yılları arasını kapsayacak Ulusal Kalkınma Planı hazırlıkları ile uyumlu olarak aynı dönemi kapsayacak şekilde yeni Bölge Planı hazırlıkları taslak olarak tamamlanmıştır. 2022 yılı sonunda taslak hale getirilen ancak yaşanan afet sonrası yeniden ele alınan Bölge Planı metni bugünkü Yönetim Kurulu Toplantısı’nda ele alınacak olup kabul edilmesi halinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Makamına onaya sunulacaktır. Ayrıca, Ajansımızın 2024 Yılı Çalışma Programı ve buna bağlı 2024 Yılı Bütçesi için Genel Sekreterliğimiz tarafından yapılan hazırlıklar tamamlanmış olup Yönetim Kurulu’nda değerlendirilecektir. Gündem maddelerine geçmeden önce tüm Yönetim Kurulu üyelerimize tekrar hoş geldiniz diyor, toplantının bölgemize hayırlar getirmesini diliyorum.”diye konuştu.

DOĞAKA’nın 111. Yönetim Kurulu Toplantısı gündem maddelerinin görüşülmesi ile sona erdi.

  • UYARI
  • Sistem 2 Farklı Yöntemle IP Numaranızı Kayıt Altına Almaktadır. Yasal Durumlarda Bu Kayıtlar Yetkili Mercilere Tarafımızdan Verilecektir. Lütfen Yorumlarınızı Buna Dikkat Ederek Yazınız.
  • Yorumla

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz