Miraç Caminde kuran kursuna kayıt yaptırana hediye var

Miraç Caminde kuran kursuna kayıt yaptırana hediye var

Osmaniye’de uyuşturucu operasyonu

Osmaniye’de uyuşturucu operasyonu

  Jandarma Teşkilatının 180. kuruluş yıl dönümü

  Jandarma Teşkilatının 180. kuruluş yıl dönümü

EVDE EĞİTİM GÖREN ÖĞRENCİNİN KARNE SEVİNCİ

EVDE EĞİTİM GÖREN ÖĞRENCİNİN KARNE SEVİNCİ

Kadirli Osman Gazi Anadolu Lisesi, ülkemizi ve kültürümüzü yurtdışında tanıtmaya devam ediyor!

Kadirli Osman Gazi Anadolu Lisesi, ülkemizi ve kültürümüzü yurtdışında tanıtmaya devam ediyor!

Üretim alanlarında hastalık ve zararlı takibi yapıldı
 • HanifiDÖRTGÖZ
  • Hanifi DÖRTGÖZ
  • hanifi@kadirlihaber.net
  • 21 Mayıs 2019 - 07:42:19

Osmaniye Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam, mısır, zeytin ve ayçiçeği üretim alanlarında hastalık ve zararlı takibi yapıldığını bildirdi. Müdür Sağlam, hastalık ve zararlı böcek tespiti yapılan tarlarla ilgili olarak çiftçilerin hızlı bir şekilde uyarıldığını ve ilaçlama yapmalarının sağlandığını kaydetti. İl Müdürlüğü teknik elemanlarınca yapılan mısır alanlarındaki çalışmalarda özellikle daha geç ekilen mısır alanlarında mısırda çizgili yaprak kurdu yoğunluğu tespit edildiğini vurgulayan Sağlam, “Konuyla ilgili üreticilerimiz hızlı bir şekilde uyarılmış ve ilaçlama yapmaları sağlanmıştır.

Diğer taraftan erken ekilen mısırlar da kayda değer bir hastalık ve zararlı tespit edilmemiştir. Bu günlerde artık mısırlara üst gübre atımı yapılmış olup, birinci sulaması yapılmaya başlanmıştır. Zeytin alanlarında yapılan çalışmalarda ise genel de her alanda olduğu halde bazı alanlar da çok yoğun olarak pamuklu bit zararlısı tespit edilmiştir. Yoğun pamuklu bit olduğu halde zeytin bitkisi tam çiçekte olduğu için ilaçlama yapmak doğru olmayacaktır. Çiftçilerimizin bahçelerini kontrol ederek çiçekten meyveye dönüp dönmediğini tespit etmeleri gerekmektedir. Eğer çiçeklerin çoğunluğu meyveye dönüşmüşse derhal ilaçlama yapmaları gerekmektedir. İlaçlamalarda özellikle ağaçların iç kısımlarına ilacın ulaşmasına dikkat edilmelidir.” dedi.
KONTROLLER SEZON BOYUNCA DEVAM EDECEK
Ayçiçeği ekim alanlarında yapılan çalışmalarda ise yeşil kurt yoğunluğu tespit edildiğini söyleyen Sağlam şöyle devam etti: “Üreticilerimiz hızlı bir şekilde uyarılmış ve ilaçlama yapmaları sağlanmıştır. Yine ayçiçeği ekim alanlarında çizgili yaprak kurdu yoğunluğu tespit edilmiştir. Konuyla ilgili üreticilerimiz hızlı bir şekilde uyarılmış ve ilaçlama yapmaları sağlanmıştır. İl Müdürlüğü olarak hastalık ve zararlı kontrollerimiz üretim sezonu boyunca devam edecektir.”

 • UYARI
 • Sistem 2 Farklı Yöntemle IP Numaranızı Kayıt Altına Almaktadır. Yasal Durumlarda Bu Kayıtlar Yetkili Mercilere Tarafımızdan Verilecektir. Lütfen Yorumlarınızı Buna Dikkat Ederek Yazınız.
 • Yorumla
Hanifi DÖRTGÖZ
0536 375 68 09
 
Haber ve İhbarlarınız için
hanifi@kadirlihaber.net
 


ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz