Miraç Caminde kuran kursuna kayıt yaptırana hediye var

Miraç Caminde kuran kursuna kayıt yaptırana hediye var

Osmaniye’de uyuşturucu operasyonu

Osmaniye’de uyuşturucu operasyonu

  Jandarma Teşkilatının 180. kuruluş yıl dönümü

  Jandarma Teşkilatının 180. kuruluş yıl dönümü

EVDE EĞİTİM GÖREN ÖĞRENCİNİN KARNE SEVİNCİ

EVDE EĞİTİM GÖREN ÖĞRENCİNİN KARNE SEVİNCİ

Kadirli Osman Gazi Anadolu Lisesi, ülkemizi ve kültürümüzü yurtdışında tanıtmaya devam ediyor!

Kadirli Osman Gazi Anadolu Lisesi, ülkemizi ve kültürümüzü yurtdışında tanıtmaya devam ediyor!

Tarım ve Orman Müdürü Sağlam’dan ‘Kene’ Uyarısı!
 • HanifiDÖRTGÖZ
  • Hanifi DÖRTGÖZ
  • hanifi@kadirlihaber.net
  • 27 Mayıs 2019 - 07:21:19

Osmaniye Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) Hastalığı bulaştıran keneler konusunda vatandaşlara uyarılarda bulundu. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığının keneler yolu ile bulaşan ve hayvanlardan insanlara da bulaşabilen karakterli viral bir hastalık olduğunu vurgulayan Müdür Sağlam, hastalık etkeninin hayvanlarda bulunmakla birlikte hayvanlarda herhangi bir belirtiye sebep olmamakta olduğun kaydetti.
MART-EKİM AYLARI ARASINDA HASTALIK GÖRÜLMEKTE
İbrahim Sağlam, hastalık etkenini taşıyan kenelerin, insanla teması sonucunda hastalığın insanlara bulaşabilmekte olduğunu belirterek, “Havaların ısınmasına bağlı olarak genellikle mart-ekim ayları arasında hastalık görülmektedir. Vakaların artması nedeni ile bu dönemlerde kene mücadelesi yapılması oldukça önemlidir. Kene mücadelesi keneleri taşıyan hayvan türlerinin ve hayvanların yaşadığı ortamların ilaçlanması ile mümkündür. Hastalıkla mücadelede kişisel korunma tedbirleri de oldukça önemlidir.” dedi.
VÜCUT ÜZERİNDEKİ KENELER ÖLDÜRÜLMEMELİ VE PATLATILMAMALI
Vatandaşların keneler konusunda dikkat etmeleri gereken hususlar hakkında da bilgi veren Müdür İbrahim Sağlam şöyle devam etti: “Kene riski olan yerlerde bulunulduğunda, vücudu tamamen örtecek giysiler giyilmeli ve açık renkli elbiseler tercih edilmelidir. Açık alanlarda piknik, gezi gibi faaliyetler yapıldığında dikkatli olunmalıdır. Kenelerin vücuda girebileceği açıklıkların kapatılması önemlidir. Kene teması vakalarında en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir. Vücut kene yönünden sık sık kontrol edilmeli, kene varsa en yakın sağlık kuruluşuna giderek çıkarılmalıdır. Kesinlikle kendimiz çıkarmaya çalışmamalıyız. Kene vücuttan ne kadar kısa sürede çıkarılırsa hastalık riski de o kadar azalmaktadır. Vücuttan uzaklaştırılan keneler çamaşır suyu, alkol veya insektisit içine atılarak öldürülmelidir. Vücut üzerindeki keneler öldürülmemeli ve sıkılarak patlatılmamalıdır. Keneleri vücuttan uzaklaştırmak amacıyla üzerlerine sigara basmak veya kolonya ve gazyağı dökmek gibi yöntemlere başvurulmamalıdır. İnsanların veya hayvanların kanlarına korunmasız temas edilmemelidir. Tüm bu hususlarla ilgili olarak eğitim çalışmalarımız da devam etmektedir.”

 • UYARI
 • Sistem 2 Farklı Yöntemle IP Numaranızı Kayıt Altına Almaktadır. Yasal Durumlarda Bu Kayıtlar Yetkili Mercilere Tarafımızdan Verilecektir. Lütfen Yorumlarınızı Buna Dikkat Ederek Yazınız.
 • Yorumla
Hanifi DÖRTGÖZ
0536 375 68 09
 
Haber ve İhbarlarınız için
hanifi@kadirlihaber.net
 


ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz