Miraç Caminde kuran kursuna kayıt yaptırana hediye var

Miraç Caminde kuran kursuna kayıt yaptırana hediye var

Osmaniye’de uyuşturucu operasyonu

Osmaniye’de uyuşturucu operasyonu

  Jandarma Teşkilatının 180. kuruluş yıl dönümü

  Jandarma Teşkilatının 180. kuruluş yıl dönümü

EVDE EĞİTİM GÖREN ÖĞRENCİNİN KARNE SEVİNCİ

EVDE EĞİTİM GÖREN ÖĞRENCİNİN KARNE SEVİNCİ

Kadirli Osman Gazi Anadolu Lisesi, ülkemizi ve kültürümüzü yurtdışında tanıtmaya devam ediyor!

Kadirli Osman Gazi Anadolu Lisesi, ülkemizi ve kültürümüzü yurtdışında tanıtmaya devam ediyor!

 Emine Ustanın Elinden Çıkan Tespihler Göz Dolduruyor
 • HanifiDÖRTGÖZ
  • Hanifi DÖRTGÖZ
  • hanifi@kadirlihaber.net
  • 5 Ocak 2019 - 08:33:18

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde 30 yıllık tespih ustası Ümit Balcılar ve eşi Emine Balcılar, birlikte yaptıkları el emeği tespihleri satarak geçimlerini sağlıyor.

Ümit ve Emine Balcılar çiftinin evlerinin bir bölümüne kurdukları atölyede yaptıkları el emeği göz nuru tespihler göz dolduruyor. Ümit Balcılar, tespih ustası olan babasının yanında tespih tanelerini ipe dizerek başladığı meslekte usta oldu. Balcılar daha sonra ticarete atıldı. Yaptığı ticarette başarılı olamayıp iflasın eşiğine gelen Ümit Balcılar, baba mesleği olan tespihçilik yapmaya karar verdi. Bu arada Emine Balcılar ile evlenen ve üç çocuğu olan Ümit Balcılar, eşine de tespih sanatını öğretti. Karı koca evlerinde kurdukları tespih atölyesinde 15 yıldan bu yana beraber tespih yapıp evlerinin geçimini sağlıyorlar.

Tespih yapmanın yorucu ve sabır isteyen bir meslek olduğunu söyleyen Emine Balcılar, “Eşime yardımcı oluyorum. Evleneli 15 yıl oldu. Eşimin yanında ben de kendisinden tespih yapmayı öğrendim. En iyi tespih bence doğal malzemelerden olur. Andız bitkisinden yapılan tespihler bence çok kaliteli. Belki birçok kişi için basit görünen bir meslektir ama biz bu işi bir ata mesleği olarak görüp yapmaktan da son derece keyif alıyoruz” dedi.

Eşine mesleği kendisinin öğrettiğini ancak eşinin kendisinden daha iyi bir tespih ustası haline geldiğini söyleyen Ümit Balcılar ise, “Bizim baba mesleği bu. 30 yıldır tespih ustalığı yapıyorum. Evimize atölye kurduk. Eşimle birlikte çalışıyoruz. Eşime de tespih yapmayı öğrettim. Zamanla boynuz kulağı geçiyor. Şu anda benden daha iyi bir tespih ustası oldu. Her şeyden tespih yapılabilir ama en iyi tespih kehribardan olur. Zevk aldığımız bu işten evimizin geçimini sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

 • UYARI
 • Sistem 2 Farklı Yöntemle IP Numaranızı Kayıt Altına Almaktadır. Yasal Durumlarda Bu Kayıtlar Yetkili Mercilere Tarafımızdan Verilecektir. Lütfen Yorumlarınızı Buna Dikkat Ederek Yazınız.
 • Yorumla
Hanifi DÖRTGÖZ
0536 375 68 09
 
Haber ve İhbarlarınız için
hanifi@kadirlihaber.net
 


ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz